Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
4. januára 2012 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Čína nesúhlasí s bilaterálnymi sankciami proti Iránu

Zákon, ktorý v sobotu (31.12.2011) podpísal americký prezident Barack Obama, umožňuje zmraziť majetok tým zahraničným finančným inštitúciám, ktoré budú obchodovať s iránskou centrálnou bankou v ropnom sektore. O zavedení embarga uvažuje aj Európska únia, ktorá by tak obmedzila iránske obchody s ropou.

Čína však v Iráne nakupuje veľa ropy a je jeho najväčším obchodným partnerom. Kým pred 15 rokmi obchodná výmena oboch krajín predstavovala 400 miliónov dolárov, teraz je to 30 miliárd.

Americké sankcie komplikujú obchodné zámery ďalším štátom. Južná Kórea chce napríklad tento rok v Iráne nakúpiť desatinu potrebnej ropy, čo je viac ako v roku 2011. Chce preto USA požiadať o výnimku zo sankcií a v tomto zmysle plánuje s Washingtonom vyjednávať. Kým vlani Juhokórejčania v Iráne nakupovali 190.000 barelov ropy denne, tento rok chcú nakúpiť 200.000 barelov.

O to isté chce usilovať aj Turecko, ďalší spojenec USA. Ankara patrí medzi najväčších odberateľov iránskej ropy a plynu – nakupuje v Iráne asi 30 % svojej potreby. O nových amerických sankciách chce na americkom veľvyslanectve v Turecku rokovať zástupca tureckého energetického priemyslu. Ankara sa bude usilovať o udelenie výnimky pre tureckú importnú firmu Tupras.

Zdroj: ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.