Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
cinsky mur
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/ Studio494 Photography (licencia Creative Commons)
23. júla 2010 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Čína má najväčšiu energetickú spotrebu na svete

Najľudnatejšia krajina sveta za rok 2009 spotrebovala 2,252 mld. metrických ton ekvivalentu ropy vo forme ropy, uhlia, zemného plynu, jadrovej energie a obnoviteľných zdrojov. Spojené štáty dosiahli po prvý krát nižšiu spotrebu, 2,170 mld. Ešte v roku 2000 bola pritom spotreba Číny len polovicou z toho, čo spotrebovali v USA. Ak by sa však porovnala energetická spotreba na jedného obyvateľa, Čína dosahuje len jednu tretinu priemeru krajín OECD, uvádza IEA.

Jednou z výrazných príčin čínskeho prvenstva je fakt, že finančná kríza zasiahla Čínu oveľa miernejšie ako Spojené štáty, ktoré zároveň zvýšili svoju energetickú efektívnosť. Energetická  efektívnosť sa v USA medziročne zvyšovala o 2,5 % a v Číne o 1,7 %. Zhou Xi´an, riaditeľ čínskej národnej energetickej administrácie uviedol, že „dáta IEA nie sú veľmi dôveryhodné“ a obvinil agentúru zo zveličovania hodnôt energetickej spotreby a emisií CO2, píše Bloomberg.com.

Podľa dát BP import ropy do Číny vzrástol v roku 2009 o 48 % a celkový dovoz v porovnaní s rokom 2005 sa tak zdvojnásobil. USA sú však aj naďalej najväčším konzumentom ropy. Na druhej strane, Čína spálila 1,537 mil. ton uhlia minulý rok, čo je trojnásobok v porovnaní so USA. Podľa IEA by bol dopyt ešte väčší ak by vláda neurobila rázne kroky v znižovaní energetickej náročnosti ekonomiky.

V posledných rokoch sa Čína zároveň stala aj vedúcou krajinou vo výskume a využívaní obnoviteľných zdrojov energií, najmä veternej a solárnej. Ako píše Bloomberg, Čína v nasledujúcej dekáde plánuje investovať približne 575 mld. eur do čistých energetických zdrojov. Silnú podporu v krajine získala aj jadrová energia.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.