Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
15. marca 2016 Jadrová energia od Energia.skSITA

Čína chce zvýšiť výkon jadrovej energetiky na päťnásobok

Jadro sa na výrobe elektriny v Číne aktuálne podieľa menej než 2 percentami. Peking ale plánuje jeho podiel významne zvýšiť.

„Sme presvedčení, že nasledujúcich 15 rokov bude obdobím príležitostí pre rozvoj čínskej jadrovej energetiky,“ uviedla CGN vo výročnej správe, ktorú včera zverejnila. Čína zatiaľ oficiálny cieľ pre jadro na rok 2030 nestanovila. Do roku 2020 chce ale zvýšiť inštalovaný výkon blokov o 58 GW zo zhruba 28 GW na konci minulého roku.

Šéf spoločnosti China National Nuclear Corporation (CNNC), ktorá je konkurentom CGN, minulý týždeň agentúre Reuters povedal, že Čína by cieľ pre rok 2020 nemusela splniť. Teraz sa do konca dekády plánuje dokončiť výstavba len 53 GW.

Ambiciózny čínsky jadrový program trpí v poslednej dobe odkladaním výstavby, obdobne ako pri projektoch v ostatných regiónoch sveta vrátane Európy. V roku 2011 bolo schvaľovanie nových blokov na tri roky odložené kvôli hĺbkovej bezpečnostnej inšpekcii všetkých zariadení po havárii japonskej elektrárne Fukušima.

K ďalším odkladom viedlo rozhodnutie prejsť na bezpečnejšiu, avšak dosiaľ plne neotestovanú technológiu reaktorov „tretej generácie“. CGN uviedla, že inštalácia jej prvého reaktoru typu EPR, ktorý projektovala francúzska spoločnosť Areva, sa odložila z tohto roku na rok 2017.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.