Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
19. januára 2015 Jadrová energia od Energia.skSITA

Čína chce vyvážať jadrové palivo do východnej Európy

„Našim cieľom je nielen zabezpečiť palivo pre domáce elektrárne, ale otvoriť si tiež cestu na svetové trhy,“ povedal ruskej agentúre čínsky zdroj. „Zvládli sme francúzske a ruské technológie výroby paliva pre energobloky, čo nám umožňuje dodávať produkciu pre jadrové elektrárne rôznych typov, vrátane ruskej a sovietskej konštrukcie,“ citoval čínskeho experta TASS.

Ukrajina v poslednej dobe podľa kyjevských médií hľadá namiesto ruských amerických dodávateľov jadrového paliva pre svoje elektrárne. Ak sa ale americké palivo dovezie do reaktorov sovietskej výroby, môžu podľa čínskych odborníkov vzniknúť problémy.

„Tento problém by sme dokázali odstrániť, pretože sme v plnom rozsahu zvládli výrobu ruských palivových článkov,“ povedal predstaviteľ CNNC. K obsadeniu nových trhov bude ale podľa neho potrebných niekoľko rokov.

Novej exportnej stratégii sa podľa TASS prispôsobuje aj vyhľadávanie uránových nálezísk. Doteraz Čína využívala nálezisko len k ťažbe pre potreby vlastných elektrární, teraz sa už aktívne snaží získať kapacity pre širšie potreby vývozu. „Teraz ide len o to, nájsť klienta,“ povedal ruskej agentúre expert CNNC.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.