Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
8. novembra 2016 Jadrová energia od Energia.skSITA

Čína buduje svoj prvý plávajúci jadrový reaktor

Štátna spoločnosť China General Nuclear (CGN) v piatok oznámila, že zahájila budovanie plávajúceho jadrového reaktora s výkonom 200 megawattov pre dodávky elektrickej energie zariadením na otvorenom mori či na ostrovoch. Reaktor môže byť využitý napríklad pre prieskum morských ložísk ropy a plynu.

Projekt reaktoru ACPR50S tento rok schválila čínska Komisia pre národný rozvoj a reformy, ktorá sa zaoberá plánovaním čínskej ekonomiky. Súčasne schválila aj výstavbu plávajúceho reaktora ACP100S, ktorý vyvíja spoločnosť China National Nuclear Corporation (CNNC), a návrh firmy China Shipbuilding Industry Corporation premeniť námorné vojenské jadrové zariadenie na plávajúcu jadrovú elektráreň pre civilné účely, uviedla agentúra Reuters.

V júli čínske štátne médiá uviedli, že Peking mieni vybudovať viacero námorných plošín s jadrovými elektrárňami, aby podporil rozvoj v oblasti Juhočínskeho mora.

Čína si nárokuje takmer celé Juhočínske more, kadiaľ vedú významné námorné trasy a pod na dne sa môžu nachádzať veľké zásoby ropy a plynu. Podobné nároky na určité oblasti si robí aj Brunej, Filipíny, Malajzia, Taiwan a Vietnam. V júli medzinárodný súd v Haagu odmietol rozsiahle čínske územné nároky v tejto oblasti, Peking ale jeho verdikt neuznal.

Svetové prvenstvo v nasadení plávajúcej jadrovej elektrárne podľa niektorých zdrojov už získali Spojené štáty, ktoré v 60. a 70. rokoch využívali pri Panamskom prieplave a v Antarktíde dopravnú loď Sturgis s reaktorom s výkonom 10 MW na palube. Rusko chce v budúcom roku uviesť do prevádzky svoju prvú plávajúcu jadrovú elektráreň Akademik Lomonosov.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.