Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Stefan Chudoba-statny tajomnik ministerstva skolastva-TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Štátny tajomník ministerstva školstva SR Štefan Chudoba. Foto: TASR/Martin Baumann
12. septembra 2012 Jadrová energia od Energia.skTASR

Chudoba dúfa v slovensko-francúzsku spoluprácu pri odstavovaní jadrových elektrární

Zástupca slovenského rezortu školstva a vedy sa dnes zúčastnil na fóre Vedecká podpora pre vyraďovanie jadrových elektrární v Bruseli, ktoré sa konalo z iniciatívy Európskeho výskumného strediska.

Fórum bolo zorganizované z iniciatívy Európskeho výskumného strediska (JRC), ktoré spadá pod Európsku komisiu, v snahe organizovať potrebné kapacity v oblasti vzdelávania, výskumu a vývoja, ako aj samotnej realizácie vyraďovania atómových elektrární z prevádzky.

„Súčasný stav je taký, že asi 133 jadrových elektrární je v prevádzke a v Európskej únii do roku 2025 sa ich má vyradiť viac ako 45. Ide o obrovskú šancu uplatniť sa a o obrovský biznis,“ povedal Štefan Chudoba.

Štátny tajomník za slovenský rezort školstva a vedy uviedol, že slovenská delegácia pricestovala do Bruselu na pozvanie šéfa JRC Dominiqua Ristoriho a dodal, že sa na tomto fóre zišli tí najvýznamnejší odborníci z tejto oblasti.

„Ja som tu ako politická figúra, ktorá by mala potvrdiť, že na Slovensku vieme pripraviť a máme pripravených ľudí pre oblasť likvidácie atómových elektrární,“ zdôraznil Chudoba.

„A navyše máme aj praktické skúsenosti. Atómová elektráreň v Jaslovských Bohuniciach A1 je vo vyraďovacej fáze a V1 tiež. Máme aj možnosti praktickej experimentácie a tiež sú tu dve firmy, ktoré sú v tejto oblasti veľmi silné,“ uviedol Chudoba. Spresnil, že ide o spoločnosti VÚJE a JAVYS, ktoré majú bohaté skúsenosti s vyraďovaním jadrových elektrární.

Podľa Chudobu Slovensko môže smelo tvrdiť, že túto problematiku dobre pozná. Pripomenul, že z hľadiska vedeckej prípravy a európskych priorít slovenská strana vytypovala šesť oblastí, v ktorých môže byť SR vo vede silná a v ktorých má šancu uplatniť sa, pričom oblasť jadrovej energetiky, bezpečnosť jadrových zdrojov a vyraďovanie atómových elektrární tam rozhodne patrí.

Štátny tajomník ministerstva školstva SR v tomto smere upozornil, že Slovensko má potrebné kapacity nielen na Slovenskej technickej univerzite, ale aj na Univerzite Komenského. Pripomenul, že touto oblasťou sa zaoberá aj Slovenská akadémia vied. „V oblasti jadrovej energetiky máme niekoľko významných odborníkov svetového formátu. Aj preto na dnešnom stretnutí boli vedené diskusie s francúzskymi a talianskymi partnermi,“ uviedol Chudoba.

Kvalita slovenských odborníkov na jadrovú energetiku podľa jeho názoru môže byť prínosom pre pripravovanú návštevu predsedu vlády SR Roberta Fica vo Francúzsku, kde slovensko-francúzska spolupráca môže urobiť zásadný krok dopredu.

„Francúzsko je jadrová veľmoc, jedna z najsilnejších na svete. Domnievam sa, že dlhodobá spolupráca v oblasti jadrového výskumu a vývoja sa možno pretaví aj na spoluprácu v oblasti vyraďovania jadrových elektrární,“ povedal Chudoba.

Francúzsko už v roku 2004 dosiahlo 78,8-percentné zastúpenie výroby elektrickej energie vďaka 59 jadrovým elektrárňam na svojom území. V krajine sa pripravuje výstavba novej jadrovej elektrárne „poslednej generácie,“ avšak 24 najstarších reaktorov bude musieť byť postupne odstavených. Terajšia vláda socialistického prezidenta Francoisa Hollanda uviedla ako termín ich odstávky rok 2025.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.