Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
2. januára 2015 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Chorvátsko udelilo desať licencií na ťažbu ropy a plynu v mori

Vláda dúfa, že ťažba podporí ekonomický rast krajiny. Licencie udelila na 5 rokov, dohody sa podpíšu do začiatku apríla.

Chorvátsko sa v júli 2013 stalo členom EU, od roku 2009 je však v recesii a dúfa, že jej ropa a plyn z mora  pomôžu k rastu. Vláda v nasledujúcich 5 rokoch očakáva investície do prieskumu ťažby vo výške 2,5 miliardy USD.

Licencie sa vzťahujú na celkom 29 oblastí s rozlohou 1000 – 1600 km2, osem je na severe a 21 v strednej a južnej časti Jadranu.

Podľa odhadov je veľmi pravdepodobné, že v severnej časti sa  nájdu zásoby plynu a južnej časti s hlbším morom zase ropa.

Miestni ekológovia ale upozorňujú, že ťažba môže poškodiť Jadran a lukratívny cestovný ruch. „Strategická štúdia o dopade na životné prostredie bude dokončená pred podpisom dohody,“ uviedla novinárom šéfka národnej agentúry pre ropu a plynu Barbara Dorić.

Chorvátsko ročne spotrebuje 3 miliardy m3 plynu, pričom asi 65 % z toho pokrýva plyn, ktorý sa ťaží z polí v príbrežných oblastiach. Vláda dúfa, že prieskum sprístupní nové zdroje.

Chorvátsko tiež spustilo medzinárodné výberové konanie s cieľom udeliť licencie na prieskum a ťažbu ropy a plynu na pevnine. Skončiť by sa malo vo februári. Záhreb tiež počíta s výstavbou terminálu na skvapalnený zemný plyn na ostrove Krk.

Energia.sk, ČTK

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.