Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
28. októbra 2017 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Chorvátsko prehralo so sťažnosťou na arbitráž v spore s koncernom MOL

Podľa švajčiarskeho rozsudku jedno z ustanovení v zmluve medzi oboma stranami hovorí, že v prípade sporu nemožno napadnúť platné rozhodnutie arbitrážneho súdu. Formulácia bola jasná, zaznelo z Lausanne.

Chorvátska vláda v prvej reakcii kritizuje rozhodnutie švajčiarskeho súdu, ktorý sa obsahovo nedržal požiadaviek Chorvátska. „Namiesto toho súd zohľadnil ustanovenia zmluvy medzi MOL a Chorvátskou republikou, ktorú chcelo Chorvátsko anulovať. Vychádza sa totiž z predpokladu, že zmluva vznikla s pomocou korupcie, keďže vylučuje možnosť dodatočného napadnutia prípadného arbitrážneho rozhodnutia,“ cituje z vyhlásenia chorvátska agentúra SDA.

Podľa tamojších médií musí Chorvátsko po zamietnutí sťažnosti zaplatiť všetky súdne trovy vo výške zhruba 450.000 CHF (386.863,82 eura).

Záhreb vo februári požiadal o zrušenie arbitrážneho rozhodnutia Komisie OSN pre medzinárodné obchodné právo (UNCITRAL) z roka 2016, ktoré zamietlo kontrolné práva Chorvátska nad INA. Premiér Andrej Plenkovič sa vo februári vyjadril, že ich sťažnosť bola založená na „nepriestrelných argumentoch“. Išlo o procesné dôvody, okrem iného o zloženie tribunálu a právo na vypočutie.

Arbitrážne konanie pred UNCITRAL iniciovalo Chorvátsko v roku 2014, čím reagovalo na inú arbitráž MOL vo Washingtone v roku 2013. Chorvátsko požadovalo anulovanie akcionárskej zmluvy z roka 2009, vďaka ktorej MOL prakticky získal úplnú kontrolu nad INA aj bez vlastníctva väčšiny akcií. Záhreb tvrdí, že zmluva vznikla s pomocou korupcie. Vtedajší premiér Ivo Sanader mal od koncernu MOL dostať úplatok výmenou za výhodnejšie podmienky v zmluve. Podľa rozhodnutia UNCITRAL však Chorvátsko nedokázalo korupciu preukázať.

Aj Sanader sa dokázal ubrániť pred obvinením z korupcie. Hoci bol v roku 2014 odsúdený za úplatkárstvo, Najvyšší súd o rok neskôr rozsudok zrušil a nariadil nový proces.

Copyright © TASR 2017

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.