Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
30. mája 2012 Ostatné od Energia.skTASR

Chorvátsko obvinilo MOL, že utlmuje výrobu v INA

Podľa chorvátskeho ministra financií Slavka Linića chorvátska spoločnosť nevyužíva celú výrobnú kapacitu. Jej prevádzky pracujú v utlmenom režime, a tak sa musia ropné deriváty do krajiny dovážať zo zahraničia. To vedie k zatváraniu týchto prevádzok, čo vláda považuje za neprípustné.

„To nie je politika našej vlády a nemala by to byť ani politika vlastníkov INA,“ vyhlásil minister pri prezentácii nového programu lacnejších úverov pre malé podniky, ktoré bude poskytovať štátna rozvojová banka HBOR aj komerčné banky.

MOL sa k obvineniam chorvátskej vlády odmietol vyjadriť. Linić a minister hospodárstva Radimir Čačić dúfajú, že sa stanú členmi dozornej rady INA, ktorú tvoria zástupcovia Chorvátska a maďarského koncernu.

MOL je najväčším, ale nie väčšinovým vlastníkom akcií podniku INA, v ktorom má 47,46-% podiel a opciu na ďalších 1,6 % akcií. Chorvátsky štát má v INA 44,84-% podiel. Vzťahy medzi oboma najväčšími vlastníkmi sú napäté. Zostávajúcich zhruba 8 % akcií vlastnia totiž malí akcionári a maďarská spoločnosť sa ich pokúšala odkúpiť, aby zvýšila svoj podiel v INA na približne 55-% podiel, a získala tak kontrolu nad strategickou chorvátskou firmou. Maďarskému koncernu jeho pokus nevyšiel, ale stačil nahnevať Záhreb.

Informovala o tom agentúra Reuters.

Copyright © TASR 2012

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.