Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
22. júna 2011 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Chorvátsko: MOL korumpoval

Korupčnú aféru MOL v Chorvátsku vyvolali Rusi, tvrdí Budapešť. Maďarskí vládni politici sa domnievajú, že za chorvátskymi útokmi voči maďarskej ropnej spoločnosti MOL môžu stáť Rusi. Podľa nich môžu vstúpiť do akcie aj na Slovensku a spochybniť nákup MOL-u v Slovnafte. Tým by chceli oslabiť regionálnu vedúcu pozíciu MOL-u, píše dnešné vydanie maďarského denníka Népszabadság.

Bývalý chorvátsky premiér údajne zobral úplatok od MOL-u

V chorvátskych médiách sa objavili informácie, že v súvislosti s privatizáciou chorvátskej ropnej spoločnosti INA prebieha policajné vyšetrovanie. Záhrebské denníky napísali, že MOL zaplatil bývalému chorvátskemu premiérovi Ivovi Sanaderovi úplatok 10 miliónov eur za to, aby prepustili MOL-u kontrolu nad chorvátskou spoločnosťou INA.

MOL je najväčším vlastníkom akcií v INA, ale nie väčšinovým. V Chorvátsku viacerí namietali, že Maďari sa dostali v súvislosti so strategickými rozhodnutiami do privilegovanej situácie. Podľa podozrenia premiér v tom čase rozhodol, že Chorvátsko odkúpi stratový plynárenský sektor od INA.

Chorvátske médiá odvolávajúc sa na rakúske zdroje napísali, že úplatok sa dostal k Sanaderovi prostredníctvom offshore firiem.

Sanader je už mesiace vo vyšetrovacej väzbe v Rakúsku, kde ho zadržali pri úteku z Chorvátska. Zo svojej funkcie odstúpil bez uvedenia dôvodu v júli 2009. Expremiér čelí obvineniam z viacerých korupčných trestných činov.

Za korupčnými obvineniami stoja ruské záujmy, tvrdí Fidesz

Nemenované maďarské zdroje z vládneho Maďarského občianskeho zväzu (Fidesz) Népszabadságu povedali, že za obvinením MOL-u z korupcie je možné okrem chorvátskych vnútropolitických hier vnímať aj ruskú niť. Šéf MOL-u Zsolt Hernádi totiž už roky vadí Rusom, pretože ruská ropná spoločnosť Surgutneftegaz nedokázala získať skutočné vlastnícke práva v MOL-e ani napriek 20-% vlastníckemu podielu. Napokon akcie predali vláde Viktora Orbána.

Rusi podľa maďarského denníka sa už roky snažili tlačiť chorvátsku spoločnosť INA k tomu, aby sa pokúsila získať nezávislosť od maďarského vplyvu.

Rusi sa tiež snažia brániť maďarskému projektu výstavby severo-južného plynovodu, ktorý podporuje aj Európska únia. Rusi rokujú s Chorvátskom o tom, aby v prípade výstavby takéhoto plynovodu mohli postaviť a vlastniť aspoň jeden terminál na konci plynovodu pri Jadranskom mori.

Vedúci maďarskí vládni politici nevylučujú ani možnosť, že Rusi po Chorvátsku vstúpia do akcie aj na Slovensku a na politickej úrovni sa budú snažiť spochybniť nákup MOL-u v Slovnafte, čím by oslabili regionálnu vedúcu pozíciu tejto medzinárodnej ropnej spoločnosti v maďarskom vlastníctve, uzatvára Népszabadság.

TASR, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.