Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
2. februára 2012 Ostatné od Energia.skSITA

Chladnejšie počasie v Európe zdraželo emisie

Aj keď makroekonomické dáta v Európe zostávajú stále v negatívnej zóne, chladnejšie počasie v západnej a strednej Európe, spolu s rastúcimi cenami komodít posilnili ceny emisií na januárové maximum €8.21. Napriek tomu, že trhové fundamenty nie sú naklonené rastu cien, s príchodom mrazivého počasia v strednej a východnej Európe môžeme v najbližších dňoch očakávať stabilizovanie cien emisií na spotovom trhu v pásme €7.25 až €7.75.

Rast cien limituje situácia v EU

Pozitívny rast cien emisných kvót však bude limitovať ekonomická a politická situácia v EÚ. Veľa bude závisieť od toho, ako sa pohnú rokovania tykajúce sa reštrukturalizácie dlhu v Grécku. V prípade, že by rokovania stroskotali, eventuálne sa pretiahli až do marca (Grécko ma zaplatiť dlhopisy v hodnote €14.4 miliardy), Aténam hrozí reálny default na svoj dlh. Potencionálny prvý bankrot vyspelej krajiny za posledných 60 rokov, spolu s nevýrazným ekonomickým vývojom v eurozóne oslabujú euro, ktoré sa v januári 2012 dostalo na niekoľko mesačné minimum voči doláru. Ak európsky summit začiatkom tohto týždňa neprinesie jasnejšie vyhliadky tykajúce sa riešenia dlhovej krízy na úrovni EÚ, ceny emisných kvót sa môžu opäť ocitnúť pod €7.

Zima môže podržať ceny

Vlna mrazivého počasie v Európe však môže podržať ceny emisných kvót. S klesajúcou teplotou v Nemecku sa na emisné trhy aktívnejšie vracia dopyt a prejavuje sa to zvýšenou aktivitou zo strany nemeckých elektrárenských spoločností. Cena najlikvidnejších ročných kontraktov nemeckej elektriny sa posilnila o €2.35 na €52.60 MW/h v utorok 30.1. Snáď najvýraznejším pozitívnym tlakom bola na ceny emisných povoleniek cena britského plynu. Cena „first season“ NPB vzrástla za dva týždne z 50.65 p/therm na 58.65 p/therm. Napriek tomu sú ceny plynu na európskom spotovom trhu relatívne nízke. Podľa viacerých odhadov by však cena počas najbližších mesiacov mala vzrást. Súvisí to so silným dopytom zo strany ázijských krajín, najmä Číny a Japonska. Po katastrofe v jadrovej elektrárni Daiichi-Fukushima Japonsko dočasne zastavilo vyše 2/3 svojich reaktor a počas tohto roku by mohli byť odstavené prakticky všetky jadrové elektrárne. To by v praxi znamenalo výraznejšie spoliehanie sa na plyn. Cena plynu v Ázii je vyššia než v Európe, čo môže viesť k odklonu LNG práve na tieto trhy.

Napriek tomu, že uhlie sa za posledných 10 dní posilnilo o 2 doláre, posledné 3 mesiace sa jeho ceny v eurách držia stabilne v pásme €81 až €86/t. Podobne aj ceny ropy Brent sa stabilizovali a posledné týždne sa pohybujú v pásme $110-115/barel. Napriek nepriaznivému ekonomickému vývoju vo svete, ropa sa naďalej drží nad $100, ovplyvňovaná politickým vývojom v Nigérii a medzinárodným tlakom na Irán. Po minulotýždňovom schválení sankcií EU na Iránsku ropu , Iránska vláda dokonca pohrozila, že by prikročila k okamžitému zastaveniu dodávok ropy do Európy. To by negatívne ovplyvnilo hlavne krajiny na juhu Európy. Taliansko dováža z Iránu 13 pc ropy, zatiaľ čo Grécko až 34 pc. Náhli výpadok ropy by preto mohol mať pre tieto krajiny seriózne ekonomické dopady. Irán však potrebuje predávať ropu a takýto krok by mohol ohroziť jeho reputáciu ako dôveryhodného exportéra.

Trhy s emisiami

Vyššie ceny energetických komodít boli výraznou podporou cien emisných kvót. Ceny EUA dec12 posilnili o takmer 15 percent na piatkových €8.23. Počas minulého týždňa ceny rástli aj napriek tomu, že aukcie Nemecka, Grécka a Litvy priniesli na trh ďalších 2.6 milióna emisií. Tieto aukcie prebehli prekvapujúco dobre a dosiahnuté ceny prevyšovali ceny na BlueNexte.

Podobný vývoj zaznamenali aj CER. Ich rast bol však obmedzený, čo prinieslo rozšírenie spreadu EUA- CER na takmer €4. V prvom mesiaci roka bolo vydaných takmer 35 mil. CER, čo zahýbalo aj cenami na trhoch, ktoré sa počas minulého týždňa pohybovali medzi €3.8 až €4 (CER dec12).

Vzhľadom na historicky nízke ceny emisií sa už dlhšie diskutuje o možnom znížení celkového objemu emisií v EU ETS v dôsledku jeho nadalokácie. Podľa rôznych odhadov sa medzi rokmi 2008 až 2020 nadalokácia pohybuje medzi 900 miliónmi až 2.4 miliardy EUA.

Zatiaľ sa hovorí o dvoch možných alternatívach. Prvou je návrh na plošné zníženie celkového objemu v rokoch 2013-2020, o ktorom rokoval EP v decembri 2011, a ktorý čaká na ďalšie schválenie v priemyselnom výbore EK. Toto zníženie sa predpokladá prostredníctvom Direktívy o energetickej efektívnosti, ktorú by najprv muselo schváliť plénum EP a napokon aj všetky členské štáty EÚ.

Druhá možnosť súvisí so zvýšením záväzku EÚ znížiť emisie z 20 na 30 percent do roku 2020, čo by zatiaľ podporilo 8 krajín EÚ. Obe možnosti si však vyžadujú zdĺhavý legislatívny proces.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.