Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
10. októbra 2013 Elektrina a elektrická energia od Energia.skTASR

Chladná zima môže vyvolať v Európe energetickú krízu

CAP pripomína, že mnohé energetické firmy v Európe obmedzili, alebo zastavili výrobu elektriny z plynu, keďže distribútori uprednostňujú dodávky elektriny z obnoviteľných zdrojov. Európe hrozí, že do roku 2016 bude odstavených až 60 % plynových generátorov, ktorých celková výrobná kapacita je 130.000 megawattov elektrickej energie.

„Tieto plynové elektrárne, bez ktorých nie je možné zabezpečiť plynulosť dodávok počas špičky, sú nahrádzané zariadeniami na výrobu elektriny z obnoviteľných zdrojov, ktorých produkcia je však nestála a nedá sa plánovať,“ uvádza sa v správe.

Výrobcovia elektriny z plynu sa tak preorientovávajú na lacnejšie uhlie. Poradenská firma preto vyzýva na reformu systému obchodovania s emisiami, ktorá by viedla k zvýšeniu poplatkov za znečisťovanie ovzdušia spaľovaním uhlia. A odporúča tiež koordináciu energetického trhu v Európe, aby sa zabezpečila plynulosť dodávok aj v čase najväčšej špičky.

„Bez dlhodobých ekonomických stimulov na podporu investícií do novej, životaschopnej energetickej infraštruktúry, navzdory klesajúcim maržiam a tržbám, môže byť ohrozená energetická bezpečnosť Európy,“ upozornila Colette Lewinerová, energetická poradkyňa Cap Gemini.

Copyright © TASR 2013

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.