Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
tazba ropy1-TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Ťažba ropy. Foto:TASR/AP Photo/Hasan Jamali
17. septembra 2012 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Chevron bude spolupracovať s YPF, Španieli hrozia žalobou

Proti plánu oboch firiem protestuje španielsky koncern Repsol, ktorý mal v YPF väčšinový podiel, ale vláda argentínskej prezidentky Cristiny Fernandézovej ho oň pripravila. Repsol teraz hrozí, že amerického rivala postaví pred súd.

„Proti Chevronu zahájime právne kroky,“ povedal agentúre Reuters hovorca Repsolu v Madride. „Naše právne oddelenie ich predbežnú zmluvu teraz preštuduje,“ dodal. YPF a Chevron podpis zmluvy potvrdili, hrozbu, ktorú Chevron adresoval Repsolu, nechceli komentovať.

YPF je najväčšou ropnou spoločnosťou v Argentíne a Repsol v nej mal viac ako polovičný podiel. Tento rok v máji ale vláda v Buenos Aires rozhodla, že podiel znárodní a zatiaľ nestanovila podmienky vyrovnania. Repsol potom oznámil, že začne právne kroky proti každej firme, ktorá do YPF investuje alebo s ňou bude inak spolupracovať.

Prípadné partnerstvo s Chevronom je pre YPF dobrou správou, pretože firma hľadá bohatých partnerov, ktorí by jej pomohli financovať rozvoj ťažby.

Vedenie YPF po intervencii vlády oznámilo, že do piatich rokov chce razantne zvýšiť ťažbu. Vláda ako hlavný dôvod k znárodneniu podielu Repsolu uviedla, že Repsol v YPF zanedbával investície, a to v čase, keď sa očakával výrazný nárast dopytu po energiách. Repsol obvinenia odmietol.

Nový šéf YPF Miguel Galuccio už skôr uviedol, že firma plánuje do roku 2017 investovať 37,2 miliardy dolárov. Vďaka tomu by sa mala skoro o tretinu zvýšiť ťažba ropy a plynu. Zhruba 4,5 miliardy dolárov by z toho mali dodať obchodní partneri YPF.

Argentína podľa záznamov amerického ministerstva energetiky disponuje v bridlicových formáciách väčším objemom plynu, než koľko ho má celá Európa. V aktuálnych prognózach sa uvádza 21,9 bilióna metrov kubických. To je dosť na to, aby sa od základov zmenili vyhliadky energetického trhu pre celú západnú pologuľu.

Zdroj: ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.