Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Biznis koleso - FreeDigitalPhotos.net
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka
24. februára 2017 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Chceme byť za stolom

Ak by bol regulačný úrad v roku 2016, ale aj v rokoch predtým, otvorený kritickej a vecnej diskusii, a súčasne by dokázal akceptovať názory regulovaných subjektov, aktuálny stav nemusel vôbec vzniknúť. Rovnako ak by Ministerstvo hospodárstva SR takpovediac nepustilo energetiku z rúk v prospech regulačného úradu, veci mohli byť dnes inak. Keby bolo keby…

Hojlenčík bol produktom väčšiny účastníkov trhu, jeho neformálnu autoritu však úspešne živili najmä prevádzkovatelia regionálnych distribučných sústav. V uplynulých rokoch bolo skôr výnimkou, ak niektorý z distribútorov vyjadril s „precedom“ nesúhlas v zásadnej veci aj inak ako výlučne medzi štyrmi očami. Len jeden príklad za mnohé – deficitné nastavenie systému podpory obnoviteľných zdrojov je verejným tajomstvom minimálne od roku 2012, avšak ani dnes nepoznáme celkovú presnú výšku dlhu za trh s elektrinou ako taký, hoci ide o aktivitu financovanú priamo z peňaženiek každej jednej domácnosti či firmy a na dlh sa všetci na konci dňa poskladáme.

Tému cien pre rok 2017 rozohral premiér na tlačovke 18. januára 2017 a odvtedy už niekoľko razy zopakoval, že vláda problém vyriešila. Nie, nevyriešila. Regulačný úrad svojimi rozhodnutiami spôsobuje, že predseda vlády sa musí energetikou zaoberať znovu a znovu, a to už viac ako 5 týždňov. Aktuálne pripravuje regulačný úrad cenové rozhodnutia, ktorých charakter má byť, aspoň podľa „tretej korekcie piatej opravy“ tlačového stanoviska regulátora v rozpore so Správnym poriadkom, zákonom o účtovníctve, daňovou legislatívou a ďalšími, rozhodnutiam úradu nadradenými, právnymi predpismi.

Možno chceli situáciu minulý týždeň vyriešiť aj distribučky s regulátorom na stretnutí, ktoré bolo tak utajené, že to navodzuje dojem konšpirácie. Radšej ako by za stôl prizvali aj ostatných, najmä dodávateľov, stretnutie zrušili (a hovorca ÚRSO správnu informáciu poskytol až na druhý, opravný pokus).

Aj ministerstvo hospodárstva sa zatiaľ len rozhliada a skúma, čo konštruktívne by sa dalo v tejto situácii vymyslieť. Oceňujem, že štátny tajomník Vojtech Ferencz zástupcov Združenia dodávateľov energií prijal už 7. februára 2017, no jedno stretnutie, navyše iba dvojstranné, riešenie priniesť nemohlo.

V situácii, kedy sa „preceda“ pod všeobecným tlakom presunul kamsi ďalej, zastupujúci predseda nezávislého regulátora Čelinský chodí po koaličných radách, čo je výsostne politický inštitút a v iných krajinách by takáto návšteva na straníckej platforme nepripadala do úvahy, regulačný úrad neodpovedá ani na poštou zaslaný list, distribútori neprejavujú veľkú vôľu stretať sa v širšom kruhu, by situácii veľmi pomohla zmena prístupu.

Problém vznikol na strane distribúcie elektriny. Od dodávateľov sa však očakáva, aby boli zhovievaví a prehrešky svojich odberateľov, ktorí za faktúry prestali platiť, nielen trpezlivo znášali, ale aby za týchto odberateľov platili distribučkám z vlastného.

Na webe ÚRSO sa množia (a občas revidujú a berú späť) apely na dodávateľov či odberateľov, ale chýbajú apely na distribučky, aby rovnako pozastavili fakturáciu záloh a mesačných vyúčtovaní dodávateľom, prípadne aby vyhlásili „stop stav“ pre uplatňovanie inštitútu dodávky poslednej inštancie.

Áno, hoci problém vznikol u distribučiek a s cenami distribúcie, všetci traja prevádzkovatelia regionálnych sústav fakturujú dodávateľom plné sumy a s bežnými splatnosťami, ako keby sa nič nedialo. Jeden z termínov splatnosti padá napríklad na dnes a dodávateľom tak neostáva nič iné, len zaplatiť (a dodatočne si vymáhať svoje práva).

Ako Združenie dodávateľov energií chceme byť za stolom a dohodnúť sa na spoločnom riešení, ktoré by súčasný chaos naozaj ukončilo (nie je potrebné pripomínať, že bez súčinnosti dodávateľov sa situácia nevyrieši). Problémom však je, že takúto platformu na dialóg dnes nik nezvoláva a distribučky zatiaľ úspešne držia bobríka mlčanlivosti.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.