Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
9. mája 2016 Jadrová energia od Energia.skSITA

ČEZ zvýši zásoby paliva pre jadrové elektrárne na dva roky

„Nadväzujeme na aktualizovanú Štátnu energetickú koncepciu, kde je jednou z požiadaviek navýšenie zásob jadrového paliva. Tým v podstate posilňujeme aj energetickú bezpečnosť Českej republiky,“ hovorí Bohdan Zronek, riaditeľ Jadrovej elektrárne Temelín Skupiny ČEZ.

V jednom temelínskom reaktore je 163 palivových súborov. Každý z nich meria vyše 4,5 metra a váži zhruba 750 kilogramov. Celkom je v reaktore zhruba 86 ton paliva. Palivo zostáva v aktívnej zóne obvykle štyri roky. Ročne sa vymení štvrtina paliva.

Podľa Svitáka Temelín každoročne objednáva 80 palivových súborov. Po novom bude rovnaký počet držať ako trvalú rezervu. K dispozícii tak bude mať palivo na dva roky prevádzky. „Všetko palivo bude umiestnené v existujúcom sklade čerstvého paliva v areáli elektrárne. Jeho doterajšia kapacita je dostatočná, priestory nie je potrebné akokoľvek upravovať,“ uviedol Sviták s tým, že dvojročnú zásobu chce mať ČEZ aj v Dukovanoch, čo predstavuje osem prekládok. Investícia do zásob oboch elektrární sa bude pohybovať v jednotkách miliárd českých korún.

Pre Temelín chce mať ČEZ na výber dvoch dodávateľov. Vo februári sa dohodol s firmou Westinghouse na testovaní paliva. Ak americký výrobca získa licencie, malo by byť šesť palivových súborov zavezených v roku 2018. „Zmluva s Westinghouse nie je výberom dodávateľa paliva, ale dohodou o vývoji a následnom testovaní niekoľkých palivových súborov. Chceme mať dvoch dodávateľov s príslušnou licenciou, čo je pre nás zaujímavé z bezpečnostného aj obchodného hľadiska,“ povedal Zronek.

V Temelíne sa už tiež pripravujú na výmenu paliva. V priebehu apríla dorazilo do juhočeskej elektrárne 62 palivových súborov. Polovica z nich bude do reaktora zavezená na prelome júna a júla počas odstávky druhého bloku. Zvyšok paliva je určený pre prvý blok, ktorý bude odstavený 5. augusta. Prepravu sprevádzajú zvýšené bezpečnostné opatrenia, utajované boli napríklad termíny na prepravu a konkrétna trasa.

Elektráreň Temelín vyrobila prvú elektrinu v decembri 2000. V súčasnosti je najväčším zdrojom elektriny v ČR. Pokrýva pätinu českej spotreby. V roku 2015 vyrobila 14,23 miliárd kWh elektriny. Južné Čechy by s elektrinou z Temelína vydržali takmer 4,5 roka, českým domácnostiam by stačila na celý rok.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.