Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
solar nemecko
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com / Wayne National (licencia Creative Commons)
22. septembra 2010 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

ČEZ zverejnil nový odhad. Elektrina v ČR zdražie o 18 %

Cena elektriny v ČR narastie od 1.1.2011 o 18 %. Uviedol to výkonný riaditeľ ČEZ Daniel Beneš. Platí to v prípade, že inštalovaný výkon solárnych elektrární pripojených v tomto roku dosiahne 2 tis. MW.

„Samotnú silovú elektrinu nezdražíme, spotrebiteľom sa ale na faktúre výrazne zmení položka týkajúca sa podpory výroby z obnoviteľných zdrojov,“ vyhlásil Beneš. Pokiaľ ide o cenu elektrickej energie pre veľké podniky, ČEZ ostáva pri svojich pôvodných odhadoch zdraženia o 20 až 25 %.

Do konca roka sa ešte očakáva pripojenie 1,8 – 2 tis. MW inštalovaného fotovoltaického výkonu do siete, odhadol šéf ČEZ-u, ktorého firma spustí slnečné elektrárne s výkonom 140 MW.

Prognózy sú rôzne

Odhady navýšenia ceny elektrickej energie sa výrazne líšia. Medzi najväčších pesimistov z radov odbornej verejnosti patria práve manažéri ČEZ. Podľa vyjadrenia predsedu predstavenstva EP Holdingu Daniela Křetínského sa cena prúdu pre domácnosti na nasledujúci rok zvýši o 15 %.

Predseda českého Energetického regulačného úradu (ERÚ) Josef Fiřt odhaduje nárast o 12 až 15 %. „Pokiaľ niekto hovorí iba jedno číslo, musí vychádzať z určitého scenára. Ten sa však nemusí naplniť,“ povedal. ERÚ zverejní spresnené odhady na začiatku októbra.

Najjemnejšie dôsledky podpory obnoviteľných zdrojov pre spotrebiteľov očakáva Česká fotovoltaická priemyselná asociácia (CZEPHO). Vo svojich odhadoch hovorí v priemere o 7 – 8 %-nom zdražení elektrickej energie.

Nové elektrárne – métou je koniec roka 2010

Tempo pripájania solárnych inštalácií naberá v Česku stále väčšiu rýchlosť. Príčinou je snaha investorov stihnúť termín koniec roka 2010 a zabezpečiť si tak štedré výkupné ceny. Tie sa im v takom prípade budú garantovať po ďalšie dve dekády.

Výkupné ceny elektrickej energie zo solárnych zdrojov stanovuje ERÚ. Od januára klesnú o viac než polovicu. Pre väčšinu záujemcov preto solárne panely stratia svoju atraktivitu, stanú sa nevýhodnými.

Česká vláda minulý týždeň schválila novelu zákona o podpore obnoviteľných zdrojov. Na základe nej sa budú zvýhodňovať len fotovoltaické panely na strechách budov.

Priemysel: Ak bude elektrina drahá, z ČR odídeme

Český denník Lidové noviny včera publikoval správu, v ktorej odhadol, že cena elektriny by sa mohla od 1. januára 2011 zvýšiť o 15 – 20 %. Bude to závisieť od toho, aký scenár pripájania nových fotovoltaických zdrojov do prenosovej siete sa do konca tohto roka udeje.

„Zdraženie sa najviac dotkne energeticky náročných odvetví, teda chemického priemyslu, papierenského priemyslu, ale aj strojárskych podnikov, ktoré sú na hranici rentability,“ Zuzana Šolcová, výkonná riaditeľka Asociácie energetických manažérov.

Hrozba obmedzovania priemyselnej výroby v Česku a úteku firiem do zahraničia za lacnejšou elektrinou zrejme prinúti vládu uhrádzať časť nákladov na výrobu elektriny z obnoviteľných zdrojov iným spôsobom, pokračuje český denník.

Priemysel lobuje za to, aby štát využil budúce príjmy z predaja emisií. V hre je aj návrh schémy, podľa ktorej by sa „zelený biznis“ dotoval z daní zo spotreby elektriny, uhlia a zemného plynu.

Energia, ČTK, TASR

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.