Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
23. decembra 2016 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

ČEZ získal v Nemecku 35 veterných turbín

Súčasťou nového kontraktu je aj získanie prevádzkovej podpory vo forme garantovanej výkupnej tarify na 20 rokov. „Ide o prvú skutočne veľkú akvizíciu na nemeckom trhu obnoviteľných zdrojov energie. Naše veterné elektrárne v Nemecku vyrobia viac než 210 GWh elektriny a pokrývajú tak spotrebu takmer 100.000 domácností,“ uviedol Tomáš Pleskač, riaditeľ divízie Nová energetika. Spoločnosť podľa neho sleduje nielen už postavené parky na pevnine, ale aj tie na mori a projekty vo fáze vývoja.

Akvizícia obsahuje trojicu spoločností spadajúcich pod koncern wpd AG, jedného z najväčších developerov a prevádzkovateľov veterných elektrární v Nemecku. Elektrárne sa nachádzajú v ôsmich lokalitách na území spolkových krajín Meklenbursko-Predné Pomoransko, Brandenbursko, Sasko-Anhaltsko, Sasko a Hesensko.

Pleskač už v marci uviedol, že ČEZ plánuje do roku 2020 do tzv. novej energetiky investovať celkom 50 až 60 mld. českých korún. Na začiatku decembra potom spoločnosť oznámila, že v tejto oblasti posúdila desiatky projektov s inštalovaným výkonom viac než 2500 MW.

Plán rozvíjať obnoviteľné zdroje v Nemecku oznámil ČEZ na začiatku tohto roka. Vtedy uviedol, že tamojšia firma Aquila Capital pre neho bude vyhľadávať možné investičné príležitosti do veterných fariem. Objem investícií sa má pohybovať rádovo v miliónoch eur v horizonte piatich rokov.

Prostredníctvom svojej dcérskej firmy Inven Capital potom ČEZ od vlaňajška v Nemecku urobil tri investície v oblasti tzv. decentralizovanej energetiky. Vlani v lete vstúpil do firmy Sonnen, ktorá vyrába batériové úložiská. Na jeseň 2015 potom ČEZ vstúpil do firmy Sunfire. Hlavným produktom tejto spoločnosti sú palivové články, ktoré dokážu premeniť palivo, napríklad zemný plyn, na elektrinu a teplo, ale aj elektrinu späť na vodík a ďalšie plyny. Na konci apríla tohto roku sa stal ČEZ druhým najväčším akcionárom mníchovskej firmy tado°, ktorá predáva tzv. smart termostaty.

ČEZ je najväčšia energetická firma v ČR. Jeho majoritným akcionárom je štát, ktorý kontroluje cez tamojšie ministerstvo financií zhruba 70 % akcií. V treťom kvartáli 2016 medziročne klesli čistý zisk i tržby ČEZ. Čistý zisk klesol o 11 % na 14,7 mld. korún (544 mil. eur), tržby o 5 % na 145,1 mld. korún (5,4 mld. eur).

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.