Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
9. novembra 2011 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

ČEZ vykázal za prvé tri kvartály tohto roku zisk

PRAHA 9. novembra (SITA, MEDIAFAX) – Energetický gigant ČEZ vykázal za prvé tri štvrťroky tohto roku pokles čistého zisku na 26,4 mld. CZK. Spoločnosť o tom informovala v stredu. V rovnakom období minulého roka pritom ČEZ zarobil takmer 40 mld. CZK. Zisk podniku tak klesol o 34,2 %. Prevádzkový zisk spoločnosti pred odpismi (EBITDA) klesol medziročne o 6,9 % na 62,4 mld. CZK a prevádzkový zisk o 12,7 % na 43,5 mld. CZK. Vedenie firmy naďalej počíta s tým, že tento rok dosiahne ČEZ čistý zisk na úrovni 40,6 mld. CZK. EBITDA by mal byť na úrovni 84,8 mld. CZK. V samotnom treťom štvrťroku firma vykázala medziročný prepad zisku o 79 % na 11,4 mld. CZK. Prevádzkový zisk pred odpismi klesol o 7 % na 19,9 mld. CZK.

Na výsledkoch hospodárenia sa negatívne odrazili vyššie odpisy v dôsledku dokončenia časti výstavby veterných elektrární v Rumunsku (Fântânele) a v dôsledku uvedenia elektrární v ČR do majetku (- 1,0 mld. CZK). Ostatné náklady a výnosy odpísali ďalších 6,9 mld. CZK, z toho najmä pri transakcii JTSD/MIBRAG (-2,7 mld. CZK) spôsobenou rozdielom predajnej ceny +0,6 mld. CZK a účtovnou hodnotou +3,3 mld. CZK, ktorá reflektuje odpis negatívneho goodwillu v roku 2009. Na ďalších 1,8 mld. CZK vyšlo medziročné precenenie akcií firmy MOL, ktoré vlastní ČEZ vo svojom portfóliu.

Darovacia daň z emisných povoleniek pripravila ČEZ o ďalších 0,9 mld. CZK. Medziročne horšie výsledky tureckých spoločností z precenenia úverov v amerických dolároch znamenali stratu 0,9 mld. CZK. Naopak, 0,3 mld. CZK navyše prinieslo zníženie dane z príjmu, čo však súvisí s poklesom zisku pred zdanením.

Česká skupina ČEZ je energetickým koncernom pôsobiacim vo viac ako desiatich krajinách strednej a juhovýchodnej Európy. Elektrinu, plyn a teplo dodáva ČEZ viac ako 9 mil. zákazníkom. Elektrinu vyrába z portfólia elektrární s celkovým inštalovaným výkonom presahujúcim 14 300 megawattov. Zamestnáva takmer 33 tisíc pracovníkov. Skupina ČEZ zriadila svoju slovenskú pobočku v roku 2006. Na Slovensku dodáva elektrickú energiu a zemný plyn firemným zákazníkom aj domácnostiam.

(c) SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.