Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektrická sieť - stĺpy
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com / Argonne National Laboratory (licencia Creative Commons)
12. novembra 2012 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

ČEZ vraj v Albánsku netransparentne prevádza vysoké sumy peňazí

Albánska divízia CEZ Shpërndarje vytvorila konzultačnú firmu CEZ Albania, ktorá patrí priamo pod materskú spoločnosť v Prahe, uviedla televízia. CEZ Shpërndarje podľa socialistického poslanca Arbena Ahmetaja zaplatila spomínanej firme v roku 2009 za konzultácie 2,5 miliónov dolárov, nasledujúci rok potom 7 miliónov dolárov, v roku 2011 potom 12 miliónov a za prvých 9 mesiacov tohto roku 11 miliónov dolárov.

„Robí to 250 amerických dolárov za hodinu konzultácií. Manažér CEZ-u dostane za hodinu zaplatené toľko, čo má učiteľ za jeden mesiac,“ prehlásil Ahmetaj. Dodal, že ide o neuveriteľnej obrovskú sumu peňazí na monopolnom trhu s kontrolovanými cenami.

Podľa Ahmetaja je nemožné zistiť ako správa energetickej spoločnosti funguje. „CEZ odmietol vysvetliť, kam albánskej peniaze putujú. Odmieta to, pretože albánska vláda a (kontrolný úrad) ERE nefungujú ako klienti,“ vysvetlil.

Česká energetická spoločnosť sa ale proti obvineniam dôrazne ohradila. „Akékoľvek obvinenia z prevádzania či vyvádzania zisku Skupina ČEZ jednoznačne odmieta. Všetky účelné operácie máme overené veľkými finančnými spoločnosťami,“ informovala ČTK hovorkyňa spoločnosti ČEZ Barbora Půlpánová.

Firma ČEZ získala 76 % v distribučnej spoločnosti CEZ Shpërndarje  v roku 2009 za 102 miliónov eur. Na konci minulého roka regulátor takmer dvojnásobne zvýšil tarify, ktoré distribučná firma platí štátom vlastnenej elektrárenskej spoločnosti. Distribútor však zároveň nedostal možnosť zdražiť prúd koncovým zákazníkom. Firma sa tak dostala do straty, čo sa negatívne premieta aj do hospodárenia Skupiny ČEZ.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.