Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
17. mája 2011 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

ČEZ uvažuje o výstavbe tepelnej elektrárne v Nemecku

ČEZ chce investovať do výstavby tepelnej elektrárne v nemeckej spolkovej krajine Sasko-Anhaltsko. Investičný zámer spoločnosti včera (16.5.) potvrdila aj hovorkyňa koncernu Eva Nováková. Podľa šéfa ČEZ Martina Romana by realizácia projektu stála viac ako miliardu eur. Nemecká dcéra českej firmy Mibrag údajne vlastní v Európe jeden z najvhodnejších pozemkov na vybudovanie tepelnej elektrárne.

ČEZ vstúpil v roku 2009 spolu s finančnou skupinou J&T do banskej hnedouhoľnej spoločnosti Mitteldeutsche Braunkohlegesellschaft (MIBRAG). Pološtátny ČEZ teraz kalkuluje s tým, že jeho projekt bude výnosný, ak nemecká spolková vláda rozhodne o postupnom odstavovaní jadrových blokov v krajine.

„MIBRAG má veľké zásoby uhlia a má podporu krajinskej vlády, aby sa tam uhoľná elektráreň postavila,“ vyhlásil generálny riaditeľ ČEZ Martin Roman.

Definitívne rozhodnutie však ešte nepadlo. Centrála českého koncernu informovala, že s rozhodnutím o výstavbe elektrárne bude čakať až do rozhodnutia spolkovej vlády o tom, ktoré primárne zdroje nahradia výpadok výkonu jadrových blokov v Nemecku.

TASR, ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.