Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
10. októbra 2010 Elektrina a elektrická energia od Energia.skTASR

ČEZ urobí z Vrchlabí inteligentné mesto, práčky sa zapnú v noci

Montáž inteligentných elektromerov je súčasťou projektu Smart Region. Cieľom je vybudovať systém inteligentnej siete, ktorá by mala napríklad v regióne zabezpečiť lepší mix bežnej elektriny a energie z obnoviteľných zdrojov tak, aby sa efektívnejšie vyrovnával prebytok alebo nedostatok elektriny v sieti. ČEZ zároveň sľúbil, že vo Vrchlabí vybuduje infraštruktúru pre elektromobily vrátane napájacích staníc.

„Vďaka novým elektromerom získajú ľudia lepší prehľad o svojej spotrebe energie a budú vedieť koľko peňazí a v akom časovom úseku dňa za elektrinu minú,“ vysvetľuje riaditeľ pre rozvoj spoločnosti ČEZ Jiří Feist.

Merače budú ukazovať okamžitú spotrebu aj cenu elektriny, ktorá bude závisieť od toho, aké bude obdobie dňa. V praxi to má fungovať napríklad tak, že energeticky náročné spotrebiče, ako napríklad práčka alebo umývačka riadu, sa zapnú mimo obdobia energetickej špičky, keď je v sieti prebytok elektriny, a teda je aj najlacnejšia.

Vzhľadom k tomu, že zákazník uvidí okamžitú cenu elektriny, môže naplánovať napríklad žehlenie na večer, kedy je elektrina najlacnejšia. „Elektromer bude možné prepojiť s televíznou obrazovkou, na ktorú si užívateľ môže zobraziť aj prehľadné krivky spotreby a ceny elektriny,“ dodal hovorca ČEZ Martin Pavlíček.

Projekt je súčasťou celosvetového konceptu budovania inteligentných sietí (Smart Grids) s cieľom priniesť lepšie prepojenie veľkých elektrární s nestálymi zdrojmi energie, ako sú slnečné a veterné elektrárne.

Inteligentné siete sú zároveň schopné reagovať na zmenu počasia. To znamená na základe predpovede dopredu určiť, koľko energie budú schopné vyrobiť napríklad slnečné alebo veterné elektrárne a tomu prispôsobiť dodávky elektriny.

K rozšíreniu konceptu inteligentných sietí smeruje aj európska legislatíva. Do roku 2020 by malo mať inteligentné merače zhruba 80 % odberateľov elektriny a tepla. Napríklad Veľká Británia chce do tohto dátumu mať inteligentné merače vo všetkých zhruba 26 miliónoch domácností.

(1 EUR = 24,490 CZK)

Copyright © TASR 2010

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.