Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
solar spain
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.Com / Port of San Diego (licencia Creative Commons)
5. októbra 2010 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

ČEZ spúšťa obriu solárnu elektráreň

ČEZ v týchto dňoch uvádza do prevádzky solárnu elektráreň s inštalovaným výkonom 30 MW. Nachádza sa v Českobudějovickom kraji neďaleko obcí Ševětín a Drahotěšice. Kolektory sú umiestnené na dvoch takmer identických pozemkoch s celkovou plochou 120 hektárov. S pripojovaním prvej časti k rozvodnej sieti sa začalo už počas septembra. 

Štátom ovládaný ČEZ bude v spúšťaní nových fotovoltaických elektrární pokračovať. Plány spoločnosti do konca roku hovoria o pripojení zhruba 107 MW inštalovaného výkonu, čím sa zvýši na celkovú hodnotu 126 MW.

Energetický regulačný úrad (ERÚ) v Českej republike sa chystá od januára 2011 znížiť výkupné ceny elektriny z fotovoltaických elektrární približne o polovicu. Investori sa preto snažia o pripojenie ešte v tomto kalendárnom roku. Štedré výkupné ceny tak budú mať garantované na nasledujúce dve desaťročia. 

Vláda Petra Nečasa sa snaží nájsť riešenie ako obmedziť solárny boom v krajine.  Pristúpila k ukončeniu podpory slnečných zdrojov postavených na voľných plochách. Fotovoltaické elektrárne tiež pravdepodobneprídu o oslobodenie z dane z príjmu a znížiť sa má aj odpisová výhodnosť ich technologických častí.

Vyšším cenám za elektrinu v roku 2011 sa však českí obyvatelia už zrejme nevyhnú. Prognózy sa rôznia a do značnej miery závisia od inštalovaného výkonu fotovoltaických zdrojov. Ten bude známy ku koncu roka. Najnepriaznivejší odhad doposiaľ prezentoval ČEZ, ktorý hovorí o až o 18 % raste cien. ERÚ je vo svojich odhadoch miernejší. Očakáva zdraženie cien pre domácnosti o 12,7 % a pre podniky o 18,4 %.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.