Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektrické vedenie sieť
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: istockphoto (licencia pre energy online
10. januára 2011 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

ČEZ spresnil finančný program na najbližších päť rokov

ČEZ má v pláne v rokoch 2011-2015 investovať viac ako sa pôvodne predpokladalo. Zhruba 160 mld. českých korún má ísť na výstavbu, modernizáciu a údržbu elektrární v Tušimicích, Ledvicích, Prunéřově a Počeradech. Ešte v novembri 2010 koncern hovoril o obmedzení investícií o 21 %, čo je približne a o 78 mld. českých korún.

„Napriek tomu, že sme oznámili určitú redukciu plánu, skutočnosť je taká, že v najbližších piatich rokoch bude ČEZ investovať v priemere viac ako v minulých rokoch,“ skonštatoval Roman. Potvrdil tak predchádzajúcu informáciu, že celkové kapitálové výdavky a finančné investície v rokoch 2010-2014 dosiahnu približne 300 miliárd českých korún.

Veľkoobchodné ceny elektriny budú stagnovať

Nové a modernizované elektrárne majú prispieť k tvorbe zisku ČEZ v čase, keď sa už skupina nemôže spoliehať na rast veľkoobchodných cien elektrickej energie. ČEZ počíta na nasledujúce tri roky s ich stagnáciou. „Zarábať budú nové zdroje, do ktorých teraz investujeme akými sú Ledvice alebo Počerady,“ dodal Roman.

Najdôležitejším investičným projektom však stále zostáva dostavba dvoch blokov v jadrovej elekltrárni Temelín. S výraznejším nárastom investícií v tomto odvetví energetiky sa ráta od roku 2014.

ČEZ očakáva zisk od zahraničných investícií. Každým rokom by mali zarábať viac realizované zahraničné akvizície ČEZ, uviedol Roman. K tým najvýznamnejším patria veterné elektrárne v Rumunsku. Z hľadiska tvorby zisku je podľa informácií ČEZ pre investorov dôležité takisto zvyšovanie účinnosti existujúcich jadrových blokov v Dukovanoch ešte pred tým ako sa začne s výstavbou nových v Temelíne.

Ďalším zdrojom zisku majú byť vnútorné úspory a obchod s elektrinou aj keď na trh vstúpili ďalší konkurenti. Kľúčové podľa Romana nie je udržanie trhového podielu v obchode vo výške viac ako 40 %. „Pre nás je dôležitejšia marža, rozhodne nebudeme uzatvárať obchody so stratou len preto, aby sme mali nejaký podiel na trhu,“ povedal riaditeľ ČEZ. Veľká časť toho, čo spoločnosť stráca v obchode s elektrinou sa podľa Romana vykompenzuje tým, čo naopak získava v obchode so zemným plynom.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.