Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
plynovy horak - SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Plynový horák - ilustračná foto. Zdroj: (c) SITA / Nina Bednáriková
25. októbra 2011 Plyn a ropa od Energia.skSITA

ČEZ Slovensko pripúšťa nákup zemného plynu podľa olejového vzorca

Podľa Miroslava Rendka zo spoločnosti „SE Predaj“ tlačí ceny elektriny nadol vstup konkurencie na slovenský trh. Naopak, znížená spotreba veľkých odberateľov v dôsledku krízy môže viesť k zvýšeniu tarify za prevádzkovanie systému (TPS) a teda zvýšeniu cien pre domácnosti, upozornil Jaroslav Kubinec zo Slovenskej elektrizačnej a prenosovej sústavy (SEPS). Igor Nagy zo spoločnosti ČEZ však podotkol, že len asi 30 percent z koncovej ceny elektrickej energie u nás závisí od komoditných trhov, zvyšok je regulovaný štátom.

Podľa Dušana Randušku zo spoločnosti Slovenský plynárenský priemysel (SPP), hlavným faktorom, pokiaľ ide o cenu zemného plynu, sú politiky Bruselu, vrátane liberalizácie trhov a diverzifikácie zdrojov zemného plynu v prospech LNG.

Trh vs. Gazprom

Pre dominantného hráča na trhu, spoločnosť SPP, „spotové trhy začínajú byť čím ďalej tým zaujímavejšie“, pripustil Dušan Randuška, no zdôraznil, že trhy môžu byť nanajvýš „doplnkom plynu dodávaného cez dlhodobé kontrakty“. Poukázal na fakt, že aj v deregulovanom prostredí Veľkej Británie najväčší dodávateľ zemného plynu nakupuje 60 percent komodity prostredníctvom dlhodobých kontraktov.

Napriek rastúcemu významu zemného plynu nakupovaného na trhoch, dodávateľ ČEZ Slovensko nevylučuje do budúcnosti i nákup na základe olejového vzorca, no „nie nutne na báze dlhodobých kontraktov“, vyhlásil Igor Nagy. Ako dôvod uviedol fakt, že v čase vstupu ČEZ-u na slovenský trh boli ceny na svetových trhoch významne nižšie než tie, za ktoré zemný plyn kupoval SPP od ruského Gazpromu. „Situácia sa však zmenila,“ poukázal na vzostup cien na krátkych trhoch a trhoch s termínovanými kontraktmi.

Politiky Bruselu niečo stoja

Niektoré politiky Európskej únie si od slovenských energetikov vyslúžili kritiku. „Ak máme veľké ciele, musíme si priplatiť,“ tvrdí Jaroslav Kubinec zo SEPS v súvislosti s politikou prepájania (couplingu) energetických trhov v rámci EÚ, či pokiaľ ide o obnoviteľné zdroje. Cieľ vytvoriť do roku 2014 jednotný trh s energiami v rámci celej EÚ sa má podľa neho premietnuť do cien pre potrebu vytvárania nových štruktúr, ktoré umožnia chod jednotného trhu.

Odborníci sa zhodujú na ekonomickej nepriechodnosti inteligentných sietí (tzv. smart gridov). Podľa Rendka, „schopnosť kontrolovať jednotlivé odberné miesta by bola dobrá pre dodávateľov, no zostáva otázka, kto má znášať náklady a prečo.“ Ján Pišta zo Stredoslovenskej energetiky (SSE) súhlasí: „Hlavnou otázkou zostáva, kto to zaplatí. Ak sa toto vyrieši, všetko sa veľmi rýchlo zimplementuje.“

Randuška vníma ako problematickú podporu EÚ pre nespoľahlivé obnoviteľné zdroje energie a „potieranie úlohy zemného plynu v energetickom mixe“. Rovnako kritizoval obchodovanie s emisnými povolenkami, ktoré majú znevýhodňovať európske podniky oproti konkurencii z tých krajín, v ktorých podobné schémy nefungujú.

Elektrina: Systém zúčtovania odchýlok je neférový

Podľa energetikov je domáci systém vypočítavania odchýlky neférový a mal by prejsť zmenou. „Máme jednu platnú legislatívu, jedno pravidlo, no každá z troch distribučných spoločností robí niečo odlišné,“ kritizoval chaos v rozpočítavaní zvyškového diagramu Igor Nagy. Jaroslav Kubinec zo SEPS vidí riešenie v novelizácii pravidiel trhu s elektrinou, ktorá prinesie zjednotenie dĺžky intervalov na hodinové pre všetkých účastníkov trhu. „Novela by mala priniesť zmenu pohľadu na to, čo je to systémová odchýlka. Tá musí odrážať reálny objem regulačnej elektriny, ktoré bola v danej kompenzácii použitá,“ uviedol. Ďalším riešením je dobré nastavenie systému pokút, ktoré by aktérov motivovalo dodržiavať pravidlá a viedlo k nižšej systémovej odchýlke. Tú v konečnom dôsledku znášajú odberatelia.

Názory odzneli na odbornej konferencii Energofórum 2011 vo Vyhniach v rámci panelovej diskusie „Vplyvy na vývoj cien elektriny a plynu“. Diskutovali: Jaroslav Kubinec (SEPS), Dušan Randuška (SPP), Ján Pišta (SSE), Igor Nagy (ČEZ Slovensko) a Miroslav Rendko (SE Predaj). Panelovú diskusiu moderoval Michal Hudec (energia.sk).

Pozn.: Spoločnosť sféra, a.s. (organizátor konferencie) a portál energia.sk prinesú kompletný video záznam z panelovej diskusie v blízkej dobe.

(c) energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.