Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
CEZ tlacovka - energia.sk
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Stanislav Kovalík a Igor Nagy z ČEZ Slovensko. Foto: Michal Jesenič/energia.sk
4. októbra 2013 Plyn a ropa od Energia.skSITA

ČEZ Slovensko: Posilňovanie regulácie neprospieva trhu

ČEZ Slovensko dlhodobo považuje reguláciu pre malé a stredné podniky za zbytočnú. Toto opatrenie dnes predstavuje pre alternatívneho dodávateľa najmä administratívnu záťaž v procese akvizície nových zákazníkov. „Cenu elektriny ponúkame vďaka dobrej situácii na veľkoobchodných trhoch pod regulovanou hladinou, takže cenovo nás to nijako neobmedzuje,“ vysvetlil šéf retailu Stanislav Kovalík.

V segmente zemného plynu vyčíta ČEZ regulátorovi, že stanovovanie cien nezohľadňuje náklady. Dominantný dodávateľ má dlhodobý kontrakt s ruským Gazpromom a preto ceny, ktoré úrad schvaľuje, neodrážajú reálny pohyb komodity na burze. Predstavitelia vlády nedávno priznali, že predaj plynu v segmente domácností generoval v ostatných rokoch stratu. Podľa generálneho riaditeľa spoločnosti Igora Nagya tento fakt veľa vypovedá o tom, ako sú nastavené podmienky na trhu.

Regulačné prostredie nepodporuje trh

ÚRSO by mal súčasne vytvárať priestor na to, aby sa zvýšila konkurencia a trh fungoval správne. Kroky regulátora ale k zlepšeniu podnikania nevedú, myslí si Kovalík. Šéf retailu konkrétne kritizoval proces zmeny dodávateľa. Zo skúsenosti uviedol, že po podpise zmluvy s novým zákazníkom sa stáva pravidlom, že tradiční dodávatelia vznesú pripomienku a akvizíciu sa v prvej fáze nepodarí uskutočniť. V procese zmeny dodávateľa sa podobná situácia deje až pri jednej pätine nových akvizícií, a to najmä v elektrine, skonštatoval Kovalík.

Regulátor si významne posilnil svoje kompetencie v novom Zákone o energetike. V rámci pravidiel trhu úrad zjednotil všeobecné obchodné podmienky pre dodávateľov. Regulátor podľa Kovalíka už dnes kontroluje cenu a tarify, ktoré dodávateľ môže pre zákazníka ponúknuť. Unifikovaním obchodných podmienok sa tak ďalej zužuje priestor pre alternatívnych dodávateľov, ako môžu osloviť zákazníkov a odlíšiť sa od konkurencie. „Ak máme priestor dať nižšiu cenu, dáme nižšiu cenu. Ak máme priestor poskytnúť lepší servis, poskytneme lepší servis. V rámci produktov alebo odlišných zmluvných podmienok, tam sú podmienky veľmi obmedzené,“ myslí si Kovalík. Tento stav podľa neho odrádza nových dodávateľov vstúpiť na trh a súčasne demotivuje existujúcich hráčov. „Ideme nie smerom k uvoľneniu regulácie, ale k jej posilňovaniu,“ dodal. 

Riaditeľ spoločnosti Igor Nagy ale dôrazne vylúčil úvahy o tom, že by skupina ČEZ Slovensko v dôsledku posilňovania regulácie uvažovala o odchode z trhu. Ak sa zohľadní súčasné portfólio spoločnosti, slovenská energetika zostáva pre českú skupinu zaujímavým biznisom.

Cena komodity vytvára priestor na zlacnenie elektriny

Cena veľkoobchodnej elektriny klesá od roku 2011. Dôvodom je slabnúci dopyt a nadbytok výrobných kapacít v dôsledku rozmachu obnoviteľných zdrojov energie. Dnešná cena je podľa Kovalíka na úrovni spred 8 rokov. Ďalším faktorom, ktorý má zásadný vplyv na cenu komodity,  je cena emisných povoleniek. Ak nenastane výrazné hospodárske oživenie, v najbližšom období je rast ceny silovej elektriny iba málo pravdepodobný. Súčasná cena komodity odzrkadľuje pokles na veľkoobchodných trhoch, no v konečnej cene sa zlacnenie neprejavuje. Príčinou je podľa Kovalíka posilňovanie regulovaných poplatkov, ktoré tvoria viac než polovicu integrovanej ceny.

Regulátor ale už avizoval, že očakáva výrazné znižovanie regulovaných zložiek na rok 2014. Cena za distribúciu elektriny by v nasledujúcom roku mohla klesnúť o dvojciferné číslo. Ak sa v budúcom  roku zníži cena silovej elektriny o 16 %, a za predpokladu, že ostatné zložky integrovanej ceny sa nezmenia, domácnosti sa podľa Kovalíka môžu dočkať zníženia cien elektriny až o 10 %. V zemnom plyne očakáva status quo. Ceny pre domácnosti schvaľuje regulátor. Po zmene vlastníckej štruktúry dominantného predajcu vláda už avizovala, že zvýšenie cien plynu žiadať nebude.

Foto: energia.sk/Michal Jesenič

Liberalizovaný trh v porovnaní s Českom zaostáva

V čase vstupu ČEZ na slovenský trh bolo regulačné prostredie miernejšie. Akvizície zákazníkov v roku 2011 prebiehali podľa Igora Nagya spontánnejšie a vo väčších množstvách. Čiastočne k tomu pomohla aj slabšia pripravenosť tradičných dodávateľov na nástup konkurencie. Zmena dodávateľa sa mierne rozbehla v roku 2012, ale dnes je situácia iná.  Zhoršením regulácie je proces akvizície viac o manažovaní a riadení, predovšetkým v segmente zemného plynu. Výhľadový odhad na rok 2013 hovorí o tom, že tempo získavania nových akvizícií sa mierne spomalilo, pripustil Nagy.

V Česku sú počty zmien dodávateľov tri až štyrikrát vyššie ako na Slovensku. Slovenského zákazníka preto charakterizoval šéf ČEZ Slovensko ako konzervatívneho. Český spotrebiteľ je podľa neho viac citlivý na cenu a sám sa o zmenu dodávateľa zaujíma. Slovenský zákazník je skôr  pasívny, treba za ním prísť a osloviť ho. Najčastejším akvizičným kanálom českej skupiny tak zostáva aj naďalej podomový predaj. V ostatnom období rezonovalo na Slovensku viacero prípadov nekalých praktík u podomových obchodníkov. Nagy zdôraznil, že hoci neférové praktiky sa ich spoločnosti priamo nedotýkali, aj tento problém mohol prispieť k aktuálne nižším akvizičným číslam.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.