Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
plynovy horak - SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Plynový horák - ilustračná foto. Zdroj: (c) SITA / Nina Bednáriková
13. júna 2011 Plyn a ropa od Energia.skSITA

ČEZ Slovensko: Plyn z trhu by stačil pre polovicu domácností

„Dostupnosť zemného plynu na burzovom a neburzovom OTC trhu (neburzových obchodných platformách – pozn. red.) je tak veľká, že ak by sme získali 50 %-ný podiel na trhu s domácnosťami na Slovensku, tak stále si vieme nakupovať plyn v tomto priestore,“ odhaduje pre energia.sk Igor Nagy zo spoločnosti ČEZ Slovensko s tým, že ide o hrubý odhad.

O dostatočnom voľnom objeme zemného plynu na burzách a OTC platformách podľa neho hovoria i firmy, ktoré plánujú výstavbu paroplynových cyklov – tepelných elektrární spaľujúcich zemný plyn – s inštalovaným výkonom rádovo v stovkách megawattov. Tie podľa Nagya deklarujú, že nemusia mať kontraktom garantované dodávky od Gazpromu, ale že by si, i keď možno na hrane, dokázali celý potrebný objem komodity zabezpečiť na trhu, ak by nakupovali hedžovými operáciami.

„Niekedy si odborná verejnosť aj laici zamieňajú to, že nakupujeme na spotovom trhu. Spotový trh je denný trh. My nakupujeme na burzách a na OTC trhu, kde sa obchodujú forwardové produkty až na ‘rok plus tri‘. Treba rozlišovať to, že niečo sa dokupuje na dennom trhu a burza alebo OTC ako platforma ponúkajú možnosti si zakontrahovať a nakupovať plyn až na tri roky dopredu. Klasické štandardné produkty,“ vysvetľuje metodiku nákupu alternatívneho predajcu Nagy.

Druhá stránka veci je likvidita, či už na burzách alebo OTC platformách. V porovnaní so situáciou spred 3 – 4 rokov sa situácia podľa jeho slov „neskutočne zlepšila“. To znamená, že dostupné a zobchodované objemy zemného plynu sú dostatočné, uzavrel.

Text: (c) energia

Ilustračné foto: (c) SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.