Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
plynovy horak
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Plynovy horak. Foto: Flickr.com/D.H.Parks (licencia Creative Commons)
15. augusta 2012 Plyn a ropa od Energia.skSITA

ČEZ Slovensko: Nový zákon o energetike uľahčuje zmenu dodávateľa energií

Nový zákon o energetike prináša z pohľadu zákazníka možnosť zmeniť svojho dodávateľa energií, či už elektriny alebo zemného plynu, do troch týždňov bez akýchkoľvek poplatkov. Ako včera (14.8.) upozornili predstavitelia ČEZ Slovensko na tlačovej konferencii v Bratislave, tri týždne trvá len samotné technické prevedenie, reálne bude celý proces trvať zhruba dva mesiace.

Ide však o výrazný pokrok, keďže doteraz musel zákazník, ktorý sa rozhodol pre zmenu dodávateľa, čakať približne šesť mesiacov. „Je to významná zmena k lepšiemu pre zákazníkov, ktorí tak za elektrinu a plyn môžu ušetriť rýchlejšie,“ uviedol Igor Ďatko, riaditeľ pre Retail spoločnosti ČEZ Slovensko.

V centre pozornosti nového zákona o energetika má stáť spotrebiteľ.  Odberateľ má po novom právo slobodne odstúpiť od zmluvy, a to aj bez udania dôvodu do 14 dní od podpísania zmluvy. V praxi sa tak spotrebiteľom predĺži lehota o 7 pracovných dní. Zároveň, ak dodávateľ zmení obchodné podmienky počas trvania zmluvy a odberateľ s nimi nesúhlasí, má právo slobodne od takéhoto kontraktu odstúpiť.

Opatrenia prinesú podľa ČEZ Slovensko slobodnejší trh a vzostup priamej formy predaja. Expert Skupiny ČEZ na priamy predaj Ján Zápotočný však spotrebiteľov upozorňuje na ostražitosť pri kontakte s podomovými predajcami. Zákazník by mal takéhoto pracovníka vždy požiadať o dôkladnú identifikáciu.  „Všetci naši obchodníci prechádzajú prísnym školením nielen našej ponuky, ale aj férového a etického prístupu k zákazníkom, pričom musia dodržiavať Etický kódex, ktorý je súčasťou  zmluvy,“ uzavrel Ján Zápotočný.

So zmenami v legislatíve nemá problém ani tradičný dodávateľ zemného plynu. Podľa riaditeľky sekcie marketingu a retailu SPP Jiřiny Repaskej plynári vo veľkej miere aplikujú úpravy zákona už dnes. „SPP napríklad vždy uplatňoval bezplatnú zmenu dodávateľa,” uviedla v relácii „K veci” na Rádiu Slovensko Jiřina Repaská. Za najzásadnejšiu zmenu z pohľadu SPP považuje zmenu trojmesačnej lehoty pri zmene dodávateľa na mesačnú. „SPP je na nové podmienky pripravené a budeme vedieť hladko preklopiť novú legislatívu do našich procesov,” uzavrela. 

(c) energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.