Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
25. augusta 2014 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

ČEZ sa zaujíma o kúpu podielu Enelu v Slovenských elektrárňach

O podiel Enelu v Slovenských elektrárňach sa bude uchádzať aj ČEZ. „Môžem potvrdiť, že sa v súčasnosti pripravujeme na začatie oficiálnej diskusie o predaji. Akékoľvek podrobnosti je ale v tejto chvíli predčasné spomínať,“ potvrdila dnes pre portál energia.sk hovorkyňa ČEZ Barbora Půlpánová.

Rokovanie s Enelom podľa talianskeho denníka potvrdil aj člen predstavenstva spoločnosti ČEZ Pavel Cyrani, informuje ČTK.

Druhý pokus

ČEZ sa o kúpu podielu v Slovenských elektrárňach neúspešne uchádzal už v roku 2006. „Najväčšou chybou v histórii spoločnosti bolo, že sme nezrealizovali kúpu Slovenských elektrární. Ak by sa to podarilo, ČEZ by bol dnes v celkom odlišnej pozícii. V prípade, že by tieto aktíva boli na predaj, začneme intenzívne rokovať,“ povedal v apríli pre ČTK generálny riaditeľ ČEZ Daniel Beneš.

Predaj 66 % akcií Slovenských elektrární je súčasťou plánu Enelu, ktorá je dnes najviac zadlženou európskou energetickou spoločnosťou, predať majetok v hodnote 4,4 mld. eur. Firma tým chce znížiť svoj dlh na zhruba 37 miliárd eur.

Záujem o kúpu podielu v Slovenských elektrárňach vyjadrilo niekoľko spoločností. Podľa starších správ talianskych médií sa o podiel zaujíma ruský koncern Rosatom a čínsky kolos CNNC. Podľa Agentúry Bloomberg Enel vylúčil z okruhu kandidátov ruské firmy. Enel ale tieto informácie vzápätí poprel a tvrdí, že žiadneho uchádzača nevylučuje. Proces je podľa Talianov otvorení všetkým potenciálnym kandidátom.

Uchádzať sa môže i štát

O posilnení svojej pozície v Slovenských elektrárňach uvažuje aj vláda SR. Štát ako menšinový akcionár má predkupné právo na 66 % akcií. Odkúpenie podielu štátom ale zostáva krajnou možnosťou, ak by to bolo pre štát výhodné, uviedla minulý týždeň hovorkyňa premiéra Beatrice Szabóová. 

Enel ovládol slovenského výrobcu elektriny v roku 2006, keď v súťaži o dvojtretinový podiel akcií podniku zvíťazil práve pred spoločnosťou ČEZ a ruským podnikom RAO UES. Za kontrolný podiel v Slovenských elektrárňach v tom čase Taliani zaplatili 840 miliónov eur. Zostávajúcich 34 % akcií tak dnes kontroluje štát.

Otázna je súčasná hodnota Slovenských elektrární. Podľa talianskeho denníka Milano Finanza sa pohybuje od 3 do 4,5 miliardy eur. Analytici zo Slovenska sú opatrnejší a tvrdia, že kvôli nedokončeným novým blokom v Mochovciach je ich hodnota minimálna. Prípadný obchod by napriek tomu mohol byť v aktuálnom roku jednou z najväčších transakcií v energetickom sektore.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.