Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
7. mája 2015 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

ČEZ sa nezapojí do boja o Slovenské elektrárne

Na stavenisku v Mochovciach. Foto:energia.sk

ČEZ nakoniec vycúval z možnosti vstupu do Slovenských elektrární. Vedenie spoločnosti sa rozhodlo, že nepodá záväznú ponuku na kúpu 66 % akcií v najväčšom výrobcovi elektriny na Slovensku. „Z nedávneho rokovania spoločnosti Enel a vlády SR vyplynul záujem slovenského kabinetu o navýšenie podielu v Slovenských elektrárňach a zároveň záujem, aby spoločnosť Enel prioritne dostavala bloky 3 a 4 elektrárne Mochovce, čo do celej situácie vnáša veľa nových vstupov,“ skonštatoval Kříž.

Rokovaniam sa ČEZ nebráni

Pološtátny ČEZ  je ale pripravený pokračovať v diskusiách so slovenskou vládou i Enelom, ako podporiť ďalší rozvoj energetiky v krajine. „Okrem iného aj preto, že v spolupráci so štátnou spoločnosťou JAVYS rozvíjame projekt nového jadrového zdroja v Jaslovských Bohuniach,“ vysvetlil.

Taliansky Enel očakáva záväzné ponuky od záujemcov do soboty 9. mája. Premiér Robert Fico sa opakovane vyjadril, že štát ako menšinový vlastník Slovenských elektrární nebude spolupracovať pri predaji akcií Enelu. Vláda chce podľa neho dostavať JE Mochovce „za každú cenu“ a proces predaja elektrární by mohol spôsobiť niekoľkomesačné zdržanie výstavby.

Šéf Enelu Francesco Starace na návšteve Slovenska potvrdil, že záväzok dokončiť dva nové bloky je silný. V júni plánuje vládna delegácia navštíviť centrálu Enelu v Ríme. Hovoriť sa má nielen o dostavbe Mochoviec, ale aj o možnosti vstupu štátu do predaja akcií. Podľa Fica je takáto možnosť reálna iba za predpokladu, že vláda SR by sa stala väčšinovým akcionárom v Slovenských elektrárňach a získala späť manažérsku kontrolu.

V hre trojica záujemcov

O majoritný podiel v SE má stále záujem spoločné konzorcium maďarskej spoločnosti MVM a slovenskej rafinérie Slovnaft. „Našim cieľom je pripraviť takú ponuku, ktorá bude korešpondovať s očakávaniami štátu. To znamená prijatie systému garancií, ktoré zabezpečia dokončenie 3. a 4. bloku Jadrovej elektrárne Mochovce,“ uviedol minulý týždeň  pre Reuters predseda predstavenstva Slovnaftu Oskar Világi.

Do hry o podiel v Slovenských elektrárňach vstúpi aj Energetický a průmyslový holdingu (EPH). „EPH podá záväznú ponuku,“ potvrdil pre náš portál Daniel Častvaj, riaditeľ komunikácie a marketingu EPH. Ďalším medializovaným záujemcom má byť aj skupina Fortum z Fínska. „Fortum neustále monitoruje možnosti ďalšieho rastu.Trhové špekulácie ale nekomentujeme,“ uviedla pre náš portál Helena Aatinen z komunikačného oddelenia. 

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.