Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
9. októbra 2014 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

ČEZ rokuje o spolupráci pri renovácii elektrárne v Bulharsku

Elektráreň má 6 blokov s výkonom 210 M. Plánovaná projektová spoločnosť by mala financovať prestavbu troch blokov tak, aby vyhovovali ekologickým štandardom a predĺžila sa ich životnosť. Potom by tieto bloky prenajala, uviedol ČEZ. Návrh postupu by sa mal pripraviť do konca októbra.

Hovorca CEZ Bulgaria dodal, že zriadenie projektovej firmy je jednou z možností, o ktorej ČEZ a BEH rokujú. Odmietol ale poskytnúť viac detailov, uviedla agentúra Reuters.

ČEZ zrušil predchádzajúci plán, ktorý počítal s investíciou 100 mil. eur do predĺženia životnosti 3 zo 6 jednotiek elektrárne kvôli nepriaznivých trhovým podmienkam. Zostávajúce 3 bloky sa zrejme do konca roku 2015 odstavia z prevádzky. ČEZ kúpil elektráreň vo Varne v roku 2006 za sumu 206 mil. eur a minul ďalších 100 mil. za navýšenie kapitálu.

Česká firma má v Bulharsku viaceré problémy. V júli antimonopolný úrad obvinil české energetické firmy ČEZ a Energo-Pro a rakúsku spoločnosť EVN zo zneužitia dominantného postavenia na trhu. Firemným klientom vraj sťažovali zmenu dodávateľa elektriny a nákup energie na voľnom trhu. Trojicou podnikov sa zaoberá aj energetický regulátor DKEVR, ktorý proti nim vedie konanie o možnom odobratí licencií. Konanie zahájil kvôli sporu o zaplatenie údajného dlhu distribútorov.

Energia.sk, ČTK

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.