Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
elektricka siet-Flickr
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/ A Guy With A Camera (licencia Creative Commons)
18. novembra 2010 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

ČEZ rokuje o predaji elektriny na ďalšiu dekádu

ČEZ rokuje s investičnou bankou Morgan Stanley a francúzskou Crédit Agricole o dodávkach elektriny na 10 rokov dopredu. Ide konkrétne o časť produkcie uhoľných elektrární. Nezvyčajný krok by sa nemal dotknúť ceny elektrickej energie pre domácich spotrebiteľov. 

Hodnota zmluvy nemá v Česku obdoby. ČEZ uvažuje o predaji zhruba 300 MW elektrickej energie, čo predstavuje asi 2,5 % celkového inštalovaného výkonu všetkých jeho elektrární v Česku. Pri súčasných cenách by tak zarobil približne 3 miliardy českých korún ročne, teda celkovo 30 miliárd českých korún v priebehu 10 rokov.

Podľa odborníkov a obchodných analytikov ide o veľmi nezvyčajný krok. Riziko sa spája so stanovením ceny na 10 rokov dopredu. Vedenie ČEZ podľa vyjadrení na tom nič neobvyklé nevidí. Naopak, očakáva, že mu to prinesie isté výhody.

„Je to pilotný projekt, chceme si vyskúšať, aký by to prinieslo efekt,“ uviedol riaditeľ predaja ČEZ Alan Svoboda. Podľa neho by takéto dlhodobé zmluvy privítali napríklad ratingové spoločnosti.

Český energetický gigant získa čiastočnú finančnú istotu. ČEZ by si týmito kontraktmi poistil časť príjmov v nasledujúcej dekáde. Druhá strana kontraktu sa zaviaže k nákupu a zaisteniu potrebných povoleniek na emisie oxidu uhličitého. (CO2).

TASR, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.