Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
30. marca 2017 Elektrina a elektrická energia od Energia.skTASR

ČEZ predáva podiel v maďarskej firme MOL, čaká za to vyše 3 mld. Kč

„ČEZ využíva optimálne načasovanie transakcie potom, ako nedávno došlo k výraznému rastu ceny akcií MOL a predstavenstvo MOL oznámilo návrh dividendy,“ povedal hovorca ČEZ Ladislav Kříž.

Podiel v MOL získala dcérska spoločnosť CEZ MH B.V. na základe zmlúv z roku 2007, podľa ktorých mali firmy spoločne vybudovať paroplynové elektrárne v areáli bratislavskej rafinérie Slovnaft a v Maďarsku. Po tom, čo sa ČEZ a MOL dohodli, že sa stavba pre stratovosť výroby elektriny v plynových elektrárňach neuskutoční, stratili akcie MOL pre ČEZ strategický význam. Prostredníctvom CEZ MH B.V. preto česká firma v januári 2014 vydala dlhopisy, ktoré teraz ich držitelia majú možnosť vymeniť za akcie MOL, ktoré drží ČEZ.

„ČEZ súbežne realizuje odkúpenie vymeniteľných dlhopisov a blokový predaj akcií MOL. Poverené banky transakciu realizujú tak, aby bola pre ČEZ čo najviac zisková,“ povedal Kříž. Obe transakcie oznámila česká spoločnosť v stredu (29.3.) po skončení burzového dňa. Ponuka na odkúpenie dlhopisov bude ukončená dnes večer.

Čistý zisk skupiny ČEZ klesol vlani medziročne o 29 % na 14,6 miliardy Kč, a to najmä pre pokles cien elektriny a odstávku elektrární. Tržby sa znížili o 3 % na 203,7 miliardy Kč.

(1 EUR = 27,021 CZK)

Copyright © TASR 2017

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.