Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
22. septembra 2010 Jadrová energia od Energia.skTASR

ČEZ predá podiel v podniku na výstavbu jadrových reaktorov v Rumunsku

Podľa vedenia je dohoda v súlade s rozhodnutím pološtátnej energetickej firmy sústrediť sa na investície v Česku a skonsolidovať už existujúce zahraničné aktíva ČEZ.

Pražský hospodársky denník E15 dnes vo svojom článku avizoval, že ČEZ plánuje do konca decembra 2010 odísť zo spoločného podniku na výstavbu reaktorov Černavoda v Rumunsku a zameria sa na nízkorizikové projekty v regióne. Rozhodnutie odísť z projektu už schválilo predstavenstvo ČEZ.

Väčšinový balík v podniku EnergoNuclear na dostavbu reaktorov v elektrárni Černavoda má rumunská vláda. Investori, vrátane ČEZ mali spolu 49-% podiel.

Okrem ČEZ je do projektu zapojená nemecká RWE, taliansky Enel, belgická Electrabel z francúzskej skupiny GDF Suez, španielska Iberdrola a rumunská divízia firmy ArcelorMittal.

Rumunsko podpísalo s týmito investormi v roku 2008 dohodu o výstavbe tretieho a štvrtého bloku Černavody. Projekt za zhruba 4 miliardy eur by mal byť dokončený zhruba v roku 2015.

Černavoda je jedinou rumunskou jadrovou elektrárňou. Po spustení nových dvoch blokov by sa mal podiel jadra na výrobe elektriny v Rumunsku zhruba zdvojnásobiť na 35 % zo súčasných približne 18 %.

Informovali o tom agentúra Reuters a E15.

Copyright © TASR 2010

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.