Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
turecko istanbul
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Hedžok
31. januára 2011 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

ČEZ pravdepodobne opustí turecký trh

ČEZ pravdepodobne opúšťa trh v Turecku. Podľa informácií serveru Česká pozice energetický gigant súhlasil s návrhom svojho tureckého partnera a odpredá mu všetky svoje aktíva. Získané peniaze by následne ČEZ investoval v Českej republike. „Je to pravda. V princípe nám to nevadí. Pokiaľ náš podiel predáme so slušným ziskom, transakcii sa nebudeme brániť,“ povedal pre server Česká pozice nemenovaný zdroj z ČEZ.

Turecko má zo všetkých zahraničných akvizícií ČEZ možno najväčší dlhodobý rastový potenciál, myslí si analytik Marek Hatpalatka zo spoločnosti Cyrrus ČTK. „Asi sa nedá diviť tomu, že sa momentálne budú objavovať špekulácie o možnom predaji rôznych aktív ČEZ v zahraničí, pretože ústup firmy od zahraničnej expanzie je známy. Napriek tomu si myslím, že práve turecká aktivita by nemala byť medzi tými, ktorých sa ČEZ prípadne najpravdepodobnejšie zbaví,“ uviedol Hatlapatka. ČEZ navyše podľa Hatlapatky nie je v pozícii, že by musel predávať turecké aktíva pod tlakom a za nevýhodnú cenu.

ČEZ v Turecku spolu s Akkök Group vlastní zhruba trojštvrtinový podiel v spoločnosti Akenerji. Ide o tretiu najväčšia neštátna elektrárenská firma v Turecku. Každý z partnerov má rovnakú účasť 37, 4 %, ostatné akcie sa voľne obchodujú. ČEZ za podiel zaplatil asi 303 miliónov amerických dolárov (cca. 221 mil. eur).

ČEZ má v Turecku s Akkök Group tiež spoločný podnik Akcez, ktorý od štátu kúpil distribučnú spoločnosť Sedas. Tá dodáva elektrickú energiu pre 1,3 miliónov zákazníkov v priemyselnej oblasti na severozápade Turecka.

Na dokončenie privatizácie tejto firmy sa má použiť úver v objeme 325 miliónov amerických dolárov (cca. 237 mil. eur). Zmluvu o ňom podpísali turecká divízia ČEZ a Sedas s Európskou bankou pre obnovu a rozvoj (EBRD), Medzinárodnou finančnou korporáciou (IFC) zo skupiny Svetovej banky a talianskou bankou UniCredit na konci minulého roka.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.