Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
13. apríla 2014 Elektrina a elektrická energia od Energia.skTASR

ČEZ podľa generálneho riaditeľa Beneša mení svoju stratégiu

Miliardový projekt na dostavbu Temelína je podľa Beneša mŕtvy a ČEZ sa teraz musí zmeniť, inak zanikne.

„Našou prioritou zostáva jadro. Ale energetiku čakajú zmeny a musíme rozvíjať aj nový biznis. Chceme v ňom byť lídrom,“ povedal Beneš v rozhovore pre MF DNES.

Podľa novín ide o citeľný obrat. V uplynulých 10 rokoch investoval ČEZ peniaze hlavne do obnovy klasických uhoľných elektrární a do zahraničnej expanzie. Teraz Beneš hovorí skôr o moderných technológiách, ktoré menia doterajšiu podobu energetiky. Nechce, aby „jeho“ firme ušiel vlak.

Okrem orientácie na malé jednotky tak ČEZ hľadá úplne nové technológie. Zakladá dokonca investičnú spoločnosť na podporu začínajúcich firiem v tomto odbore. Nová stratégia nemá vplyv na cenu elektrickej energie pre českých zákazníkov. Tá sa podľa Beneša v najbližších dvoch-troch rokoch meniť nebude.

Cena sa tvorí na európskom trhu a závisieť bude hlavne od energetickej koncepcie Bruselu. Práve tá je teraz Benešovým hlavným záujmom. Ako člen skupiny Magritte, ktorú tvoria šéfovia 11 najväčších európskych energetických firiem, obchádza vplyvných politikov a presviedča ich, aby nepokračovali v bezhlavej podpore solárnych a veterných elektrární.

„Ak teraz takto neochránite české národné záujmy, budeme mať okolo roku 2030 cenu elektriny zbytočne vysokú, vyššiu než napríklad v Maďarsku,“ varuje.

Copyright © TASR 2014

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.