Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
8. decembra 2010 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

ČEZ plánuje testovať elektrické autá

ČEZ bude spolupracovať v oblasti elektromobilov s francúzskou automobilkou Peugeot. Zmluva o trojročnom prenájme zahŕňa desať vozidiel typu iOn v roku 2011 a ďalších 55 v roku 2012. „V horizonte desiatich rokov sa elektromobily stanú masovou záležitosťou,“ vyjadril sa k projektu obchodný riaditeľ ČEZ Alan Svoboda.

Podnik chce využiť autá na elektrický pohon pre vlastnú potrebu a tiež ich poskytne formou prenájmu svojim partnerom. Cieľom projektu je získanie dát, ktoré sú potrebné k ďalšiemu rozvoju elektromobility v Česku. Obidvaja partneri sa zaviazali k vzájomnému poskytovaniu informácií a skúseností s využitím elektrických vozidiel.

Do roku 2012 plánuje ČEZ vybudovať v rámci Českej republiky celkom 150 dobíjacích staníc. Nachádzať sa budú napr. v blízkosti obchodných centier, či na verejných parkoviskách. Ako dodávateľa si česká firma zvolila nemeckú spoločnosť Rittal.

Konkurencia v oblasti elektromobilov sa sa zostruje

E-ON v roku 2010 zapožičal svojim partnerom, vrátane Pražskej záchrannej služby, elektromobil Smart ED od automobilky Mercedes-Benz. Firma chce svojím klientom zapožičať ďalších 24 vozidiel na testovanie. Následne bude vyhodnocovať ich efektivitu. Firma tiež poskytla elektrické skútre typu e.max pre policajný zbor v Českom Krumlove a Českých Budějoviciach.

Vlastný elektromobil dnes chystá väčšina svetových automobiliek. Výnimkou nie je ani česká Škoda, ktorá chce v nasledujúcom roku testovať Octaviu na elektrický pohon.  Na trhu sa už nachádza taliansky elektromobil Tazzari, Peugeot začne s predajom modelu iON a Mercedes uviedol na trh elektrický Smart. Opel v súčasnosti prijíma objednávky na model Ampera. Na trh sa má uviesť v roku 2012.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.