Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
13. decembra 2014 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

ČEZ od januára zastaví prevádzku svojej uhoľnej elektrárne v Bulharsku

ČEZ dúfal, že Brusel povolí, aby elektráreň zostala v prevádzke aj počas nadchádzajúcej zimy, uviedol Reuters. Pokladal to za opatrenie k zaisteniu energetickej stability v situácii, kedy panuje napätie medzi EÚ a Ruskom. Bulharsko pritom takmer celú svoju spotrebu plynu pokrýva dodávkami z Ruska.

„Tepelná elektráreň vo Varne bude v noci na 1.1.2015 prechodne vyradená z národného energetického systém,“ uviedla bulharská pobočka ČEZ v prehlásení.

Elektráreň má 6 blokov s výkonom 210 MW, energiu ale vyrába len v obmedzenom rozsahu, pretože funguje ako záložný zdroj. Nespĺňa limity pre emisie oxidu dusíka a síry. Začiatkom novembra ČEZ informoval o tom, že sa s bulharskou štátnou energetickou spoločnosťou BEH nedohodol na financovaní modernizácie elektrárne vo Varne.

Brusel v októbri pripustil, že ak bude hroziť plynová kríza, bude môcť elektráreň fungovať aj v zime. Vzhľadom k tomu, že vedenie elektrárne do 10.12. nedostalo z Bruselu žiadne formálne vyrozumenie v tejto veci, nezostal by mu čas obstarať dodávky uhlia na zimu, uviedol riaditeľ elektrárne Minčo Minčev.

ČEZ od januára začne s prepúšťaním 300 zamestnancov elektrárne a bude hľadať záujemcov o jej kúpu alebo prenájom.

Energia.sk, ČTK

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.