Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
15. novembra 2013 Elektrina a elektrická energia od Energia.skTASR

ČEZ nepríde v Bulharsku o licenciu

Bulharský energetický regulačný úrad vo štvrtok (14. 11.) zamietol odobratie licencie predajnej a distribučnej spoločnosti ČEZ. Bulharský regulátor prehodnocoval možné odobratie licencie od apríla.

„Sme radi, že regulačný úrad potvrdil, že na odobratie licencie neexistuje dôvod. Vždy sme konali v súlade so všetkými nariadeniami a zákonmi Bulharska aj Európskej únie,“ komentoval rozhodnutie Tomáš Pleskač, riaditeľ divízie distribúcie a zahraničie. ČEZ sa teraz podľa neho sústredí najmä na zapracovanie pripomienok bulharského regulačného úradu a na ďalšie zefektívnenie fungovania spoločnosti a rozsiahlu revízií nákladov.

Spor vypukol začiatkom tohto roka. Vtedy sa české energetické spoločnosti ČEZ a Energo-Pro rovnako ako rakúska EVN, ktoré v Bulharsku zaisťujú distribúciu elektrickej energie, stali terčom protestov Bulharov pre neprimerane vysoké faktúry za elektrinu. Ceny sa na začiatku roka zvýšili údajne kvôli dlhšiemu zúčtovaciemu obdobiu a chladnejšej zime, ktorá si vyžiadala väčšiu spotrebu energií. Bulhari v reakcii na vysoké platby požadovali odobratie licencií zahraničným distribútorom, čo vyvrcholilo vo februári, keď miestne úrady začali legislatívny proces, ktorý mal skončiť odobratím licencie spoločnosti ČEZ. Regulačný úrad potom začal analyzovať odobratie licencie v apríli.

Copyright © TASR 2013

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.