Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
16. marca 2016 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

ČEZ nepodá záväznú ponuku na kúpu nemeckých baní a elektrární

Hovorkyňa ČEZ-u uviedla, že spoločnosť je  aj naďalej pripravená rokovať o iných podmienkach a možnostiach predaja. Podľa skorších informácií práve do dnes očakával Vattenfall záväzné ponuky.

Predbežnú ponuku na aktíva švédskeho koncernu vlani okrem ČEZ podali aj ďalšie české firmy. Išlo o spoločný podnik Energetického a průmyslového holdingu (EPH) a investičnej skupiny PPF a spoločnosť Vršanská uhelná zo skupiny Czech Coal. Tá dnes ako prvá potvrdila, že podala záväznú ponuku.

Vattenfall v Nemecku predáva hnedouhoľné bane a príbuzné elektrárne s celkovým inštalovaným výkonom viac než 8000 MW. Ide o bane Jänschwalde, Chotěbuz-Sever, Welzow-Jih, Nochten a Reichwalde a hnedouhoľné elektrárne Boxberg, Jänschwalde, Schwarze Pumpe a blok R elektrárne Lippendorf. V nadväzujúcom tendri potom firma predáva aj desať východonemeckých vodných elektrární, ktoré majú inštalovaný výkon približne 3000 MW.

Nemecký ekonomický denník Handelsblatt minulý týždeň s odvolaním na nemenované zdroje uviedol, že pre Vattenfall je čoraz náročnejšie zamýšľaný predaj realizovať. Nikto zo záujemcov podľa zdrojov denníka totiž nie je ochotný zaplatiť cenu, ktorá by bola pre Vattenfall prijateľná. Spoločnosť predtým odhadovala, že predaj nemeckých aktív by jej mohol priniesť až 3,5 mld. eur. Už decembrový odhad agentúry Reuters bol však o miliardu nižší.

Vattenfall tak údajne uvažuje o odklade predaja, prípadne o odpredaji iba niektorých častí. Rovnako premýšľa o založení fondu alebo nadácie, ktorá by spomínané aktivity prevzala.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.