Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
16. júna 2011 Jadrová energia od Energia.skSITA

ČEZ: Nemecko bude tlačiť na Česko v otázke budúcnosti jadra

Nemecko bude vyvíjať tlak na Česko s cieľom odstaviť dve jadrové elektrárne. V stredu to povedal Martin Roman, šéf spoločnosti ČEZ, ktorá prevádzkuje jadrové elektrárne v ČR. Nemecko sa po kríze v jadrovej elektrárni Fukušima v Japonsku rozhodlo odkloniť od jadrovej energetiky. Susedné Rakúsko je už dlhší čas proti jadrovým elektrárňam v ČR a Roman povedal, že Nemecko sa k nemu teraz pravdepodobne pripojí. „Budeme čeliť situácii, v ktorej sa nebude chcieť Nemecko pozerať na naše jadrové elektrárne, ktoré prinášajú zisk pre Česko,“ povedal Roman. „Budeme tiež pod veľkým tlakom, aby sme ich zatvorili,“ dodal.

Spoločnosť ČEZ, v ktorej vlastní štát väčšinový podiel, prevádzkuje štyri reaktory v elektrárni Dukovany a dva v Temelíne neďaleko hraníc s Rakúskom, kde ČEZ plánuje dostavať ďalšie dva reaktory. Roman zopakoval, že plány na rozšírenie Temelínu by mali zostať nedotknuté. „Pevne verím, že sa bude rešpektovať Lisabonská zmluva, ktorá hovorí, že každá krajina sa sama rozhoduje o svojom energetickom mixe,“ povedal Roman.

Zdroj: (c) SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.