Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
18. marca 2016 Jadrová energia od Energia.skTASR

ČEZ nakupuje palivo pre jadrové elektrárne do zásoby

Podľa generálneho riaditeľa koncernu Daniela Beneša sa firma dohodla s ruským výrobcom palivových článkov TVEL na predzásobení Dukovian. Ak by v prípade vyostrenia vzťahov s Ruskom alebo dokonca vypuknutia vojnového konfliktu došlo k prerušeniu dodávok, bude mať elektráreň dostatočnú zásobu na tri roky výroby.

ČEZ podľa hovorcu firmy Ladislava Kříza skladuje teraz v Dukovanoch palivové články na 4 až 5 výmen. To znamená, že má zásobu na jednu výmenu paliva v každom zo štyroch reaktorov. Cieľom je zvýšiť ju na 8 výmen. Jedna výmena paliva v Dukovanoch stojí do 500 miliónov Kč. Dodatočné palivové články by mali prísť na Vysočinu v nasledujúcich dvoch rokoch.

ČEZ chce predzásobiť aj Temelín. Pre dva bloky juhočeskej jadrovej elektrárne plánuje vytvoriť zásobu na dve výmeny.

Jediným dodávateľom do oboch českých jadrových elektrární je TVEL, ktorý vlastní Kremľu podriadený gigant Rosatom. Vypuknutie krízy na Ukrajine prinútilo štát, aby sa na ruský zdroj veľmi nespoliehal.

Úlohu vytvoriť dostatočné zásoby palivových článkov uložila ČEZ vláda v rámci Štátnej energetickej koncepcie aktualizovanej vlani na jar.

S Temelínom má však ČEZ ešte ďalšie plány týkajúce sa paliva. Na rozdiel od starších dukovianskych reaktorov VVER 440 je možnosť použiť v novších temelínskych blokoch VVER 1000 aj americké palivo.

Americko-japonský Westinghouse zásoboval Temelín až do roku 2010. Potom ho nahradil TVEL, s ktorým má ČEZ zmluvu do roku 2010 s možnosťou predĺženia o 10 rokov.

ČEZ však oznámil, že tento rok začne spracovávať podklady na vypísanie tendra. Všetko smeruje k tomu, že kontrakt nebude predĺžený automaticky.

Američania dostanú príležitosť vrátiť sa do Temelína. Pokiaľ sa v ňom presadia, nebude Česko v dodávkach palivových článkov závisieť od jednej mocnosti.

Copyright © TASR 2016

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.