Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
21. decembra 2015 Jadrová energia od Energia.skSITA

ČEZ môže prevádzkovať prvý blok v Dukovanoch do konca marca

„Vydali sme predĺženie platnosti existujúceho povolenia do 31. marca 2016,” uviedla Drábová. Dovtedy by firma ČEZ mala mať vybavené potrebné náležitosti, aby jej štátny úrad mohol pre prvý dukovanský blok vydať nové povolenie na prevádzku. Podľa Drábovej ale ide o procesnú záležitosť, ktorá nemá nič spoločné schopnosťou dukovanských blokov dodávať elektrinu.

O prerušenie správneho konania pre vydanie nového povolenia na prevádzku prvého bloku v Dukovanoch požiadala firma ČEZ 9. decembra s odôvodnením, že potrebuje viac času na rozšírenie kontroly zvarov v tomto bloku a na spracovanie ich výsledkov do dôkazovej dokumentácie. Zároveň požiadala SÚJB o predĺženie doterajšieho povolenia. Hovorca elektrárne Jiří Bezděk povedal ČTK, že kladné rozhodnutie úradu bolo doručené v piatok (18.12.).

Kontroly zvarov uskutočňujú odborníci v troch jadrových blokov Dukovian, pretože pri previerke dokumentácie boli nájdené ich nekvalitné röntgenové snímky. Od 19. septembra kvôli tomu v elektrárni funguje len jeden zo štyroch blokov. ČEZ by podľa Bezděka chcel do konca roka ukončiť odstávku tretieho bloku. Existujúce dva bloky Dukovian nebudú vyrábať elektrinu aj po novom roku.

Dukovany majú inštalovaný výkon 2040 MW. V plnej prevádzke pokrývajú pätinu celkovej spotreby elektriny v ČR. Podľa pôvodného projektu mala byť elektráreň v prevádzke 30 rokov, čo je doba, ktorá teraz končí. Dukovanský blok číslo jeden bol uvedený do prevádzky v roku 1985 a posledný štvrtý blok v Dukovanoch začal fungovať v júli 1987. ČEZ sa ale usiluje o predĺženie životnosti tejto elektrárne. U jednotlivých blokov zatiaľ žiadala o nové povolenie na prevádzku vždy po 10 rokoch.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.