Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
8. februára 2016 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

ČEZ kvôli odstaveniu blokov v Dukovanoch vlani prišiel o desiatky miliónov eur

Popri trestnom oznámení chce ČEZ podať žaloby na dodávateľa kvôli náhrade škody. Hlavným dodávateľom pritom bola Škoda Jaderní strojírenství.

Podľa analytika J&T a minoritného akcionára ČEZ Michala Šnobra môžu byť straty ČEZ ešte vyššie. Za minulý a tento rok ich odhadol na 3 až 4 miliardy českých korún. To Beneš nechcel komentovať.

V dukovanskej elektrárni vyrábal vlani od polovice septembra do konca decembra elektrinu iba jeden zo štyroch blokov. Dôvodom bola kontrola niekoľko tisíc zvarov v jadrovej časti, ktorá musela byť opätovne uskutočnená. Pri previerke dokumentácie sa totiž našli ich nekvalitné röntgenové snímky. Pôvodné problematické kontroly zvarov uskutočňovala desať rokov firma Tediko, ktorá zodpovednosť za odstávky v decembrovom prehlásení odmietla.

„Nemyslím si, že to bolo primárne o lajdáctve. To bolo vedomé podvádzanie Keďže všetci zamestnanci tejto firmy vedome podvádzali, je to trestný čin. Takže tam budú trestnoprávne dôsledky pre konkrétnych ľudí a je dosť možné, že nielen na strane dodávateľov. A vyvodíme aj personálne dôsledky. Takže budú padať hlavy aj v ČEZ,“ uviedol Beneš.

V súčasnosti je podľa Beneša tretí blok Dukovian v prevádzke, prvý a druhý blok sú v fáze zahrievania a spúšťania a budú v plnej prevádzke na budúci týždeň a štvrtý blok je v bežnej odstávke na výmenu paliva.

ČEZ na začiatku februára oznámil, že do budúcnosti významne zmení štruktúru kontrol zariadení v obidvoch českých jadrových elektrárňach. Dôležitú rolu bude hrať dcérska spoločnosť ÚJV Řež.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.