Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
\N
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
\N
19. októbra 2010 Ostatné od Energia.skSITA

ČEZ je povinný poskytovať informácie

Česká energetická spoločnosť ČEZ je povinná verejne poskytovať informácie. Rozsudok Najvyššieho správneho súdu tak dal za pravdu občianskemu združeniu V havarijnej zóne jadrovej elektrárne Temelín. ČEZ napriek majetkovej účasti štátu považuje informačnú povinnosť za znevýhodnenie v konkurenčnom trhovom prostredí.

Predstavitelia občianskeho združenia V havarijnej zóne jadrovej elektrárne Temelín sa už niekoľko rokov pokúšajú získať dokumentáciu a analýzy jadrového paliva od americkej firmy Westinghouse. Správny súd občianskemu združenie vyhovel už v septembri 2009. Súd sa zatiaľ nezaoberal tým, či ČEZ nakoniec informácie v plnej miere skutočne vydá, ale energetická spoločnosť je povinná sa nimi vecne zaoberať.

Najvyšší správny súd považuje ČEZ za verejnú inštitúciu. Firma vznikla z rozhodnutia štátu, ktorý v nej má stále väčšinu. „Je zjavné, že majetkový podiel Českej republiky umožňuje priame ovládanie ČEZ. Ak bola majetková účasť štátu v kapitálovej štruktúre viac než dvojtretinová, je z tohto hľadiska jeho postavenie v rade aspektov svojou podstatou ďaleko bližšie postavenie štátneho podniku než u ostatných obchodných spoločností, “ uviedli sudcovia.

ČEZ tvrdenia súdu o verejnej inštitúcii odmieta. Uvádza príklad francúzskeho EdF alebo rakúskej energetickej spoločnosti Verbund. Jej majoritným vlastníkom je štát a napriek tomu od nej zákon nevyžaduje poskytovať informácie. „ČEZ sa necíti byť verejnou inštitúciou a to z veľa dôvodov. Napr. tým, že verejná inštitúcia musí vykonávať verejnú správu, čo ČEZ ako obchodná spoločnosť nevykonáva,“ uzavrel hovorca ČEZ Ladislav Kříž.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.