Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
20. októbra 2010 Jadrová energia od Energia.skTASR

ČEZ je podľa M. Romana schopný financovať dostavbu Temelína sám

Výstavba dvoch blokov v elektrárni Temelín zostáva podľa neho pre ČEZ investičnou prioritou. Tender na rozšírenie elektrárne je najprestížnejším projektom v Česku, ktorý sleduje celý svet. To však nevylučuje zmeny v jeho priebehu a netýkajú sa len harmonogramu.

Podľa informácií HN strategický výbor ČEZ v júni prediskutoval rôzne varianty financovania výstavby Temelína a dospel k záveru, že pre ČEZ by bolo výhodnejšie a najmenej rizikové pribrať do projektu partnera, najlepšie ďalšiu európsku energetickú firmu. V tomto prípade by sa však menil zadávateľ kontraktu a nie je isté, či by celý tender nebolo potrebné zrušiť.

„To by vláda nepripustila, malo by to vážny vplyv na obraz krajiny aj ČEZ,“ uviedol vládny zmocnenec pre dostavbu Temelína Václav Bartuška.

Roman HN potvrdil, že podobné úvahy sa v ČEZ objavili. Ale dodal, že sú len čisto teoretické a zopakoval, že pološtátna firma je schopná výstavbu nových jadrových reaktorov v Temelíne financovať sama.

Noviny však pripomínajú, že aj ČEZ dobehla kríza a musel začať šetriť. Elektrina totiž zlacnela. Zatiaľ čo v roku 2008 stála na burze v Lipsku megawatthodina v priemere 70 eur, tento rok jej cena klesla na 50 eur. ČEZ sa tak znížil zisk za 1. polrok tohto roka medziročne o 18,5 %, Firma preto musela prehodnotiť investičné projekty. Do septembra vedenie ČEZ zoškrtalo investičný plán o 92 miliárd Kč (3,75 miliardy eur) na 333 miliárd Kč a „odpískalo“ stavbu plynových elektrární na Slovensku, v Poľsku, Rumunsku a Bulharsku, vycúvalo z projektu na dostavbu jadrovej elektrárne v Rumunsku a z energetických tendrov v Poľsku, Nemecku a Turecku.

Vedenie ČEZ však musí vyriešiť ešte jednu závažnú otázku: ako naložiť s tendrom na rozšírenie Temelína. Podľa HN veľa záleží od toho, ako sa bude firme v budúcnosti ekonomicky dariť, koľko vygeneruje zisku a koľko ušetrí.

(1 EUR = 24,520 CZK)

Copyright © TASR 2010

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.