Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
30. augusta 2017 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

ČEZ investuje do firmy s technológiou pre zdieľanie ekologických áut

Francúzske médiá dnes uviedli, že Vulog na svoj ďalší medzinárodný rozvoj získal celkom 17,5 miliónov eur. Okrem Invenu majú byť investormi britské spoločnosti Frog Capital a ETF Patners a francúzska Bpifrance prostredníctvom fondu Ecotechnologies.

„Mladá generácia ľudí medzi 20 až 30 rokmi už nevidí vo vlastníctve áut spoločenskú hodnotu, ale radšej ju zdieľa podľa svojich momentálnych potrieb. Taktiež rodičia s deťmi už stále častejšie nejdú cestou nákupu druhého auta do rodiny, ale radšej si zvolia prenájom. Svetový trh tzv. carsharingu rastie a očakávame, že do roku 2020 vzrastie na viac než štvornásobok,“ povedal generálny riaditeľ spoločnosti Inven Capital Petr Míkovec.

Podľa Schreiera je akvizícia v úplnom súlade s doterajšími aktivitami ČEZ na poli elektromobility. „ČEZ je prevádzkovateľom zďaleka najväčšej domácej siete verejných nabíjacích staníc. Z celkových 71 ich je 26 rýchlonabíjacích, ktoré umožňujú nabitie väčšiny bežnej kapacity batérií za 20 až 30 minút,“ povedal hovorca.

Z tohtoročných štatistík Asociácie elektromobilového priemyslu ČR vyplýva, že v Česku je vyše 300 nabíjacích miest pre elektromobily, každoročne ich pribúda niekoľko desiatok. Počet nabíjacích staníc je nižší, je ich asi 125. Rozdiel je daný tým, že jedna stanica môže ponúkať viac miest na nabíjanie.

Firmu Inven Capital založil ČEZ koncom roku 2013, vtedy pod názvom ČEZN ová energetika. Inven, ktorý funguje ako fond, má podľa skorších informácií k dispozícii až 5 miliárd českých korún (191,3 mil. eur). Úspešné investície má od Invenu nakupovať ČEZ.

Od predvlaňajška prostredníctvom neho vstúpil do niekoľkých projektov v Nemecku. V lete 2015 vstúpil do firmy Sonnen, ktorá vyrába batériové úložiská. Na jeseň toho roku potom vstúpil do firmy Sunfire, ktorá vyrába, moderné palivové články. Na konci minuloročného apríla sa potom ČEZ stal druhým najväčším akcionárom mníchovskej firmy tado°, ktorá predáva inteligentné termostaty. V tomto roku potom firma kúpila významný minoritný podiel v nemeckej spoločnosti Cloud & Heat Technologies, ktorá prináša riešenia využívajúce teplo z dátových serverov na vykurovanie a ohrev vody pre komerčné priestory.

Spoločnosť Vulog bola založená v roku 2006. Klientmi firmy sú prevádzkovatelia systému na zdieľanie áut na štyroch kontinentoch od Európy (Madrid, Varšava), cez Severnú Ameriku (Vancouver) až po Južnú Ameriku (Sao Paolo) a Oceániu (Wellington). Globálna ponuka obsahuje tisíce elektromobilov a hybridov.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.