Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vodik vodikovy autobus cestujuci alternativa hydrogen
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
9. januára 2023 Vodík od Energia.skSITA

Cestujúci v Trnave môžu v bežnej premávke cestovať vodíkovým autobusom

Cestujúci v Trnave budú môcť na na linke mestskej hromadnej dopravy číslo 16 jazdiť od utorka 10. do štvrtku 12. januára zadarmo vodíkovým autobusom.

Trnava bude jedným zo stredoeurópskych miest, v ktorých Európske partnerstvo pre čistý vodík organizuje predvádzacie akcie s takýmto autobusom.

Cieľom projektu je predviesť autobus na vodík laickej aj odbornej verejnosti a otestovať ho v slovenských podmienkach. Zatiaľ väčšina vodíkových autobusov jazdí predovšetkým v mestách západnej Európy.

Bezemisné autobusy

Súčasťou prezentácie bezemisného autobusu je aj workshop pre prevádzkovateľov autobusovej dopravy a zástupcov objednávateľov, ktorý sa uskutoční vo štvrtok 12. januára a na ktorom bude vyhodnotená trojdňová prevádzka autobusu v Trnave.

Ministerstvo hospodárstva podľa jeho štátneho tajomníka Petra Šveca plne podporuje vodíkové technológie ako cestu k znižovaniu emisií. Za dôležité považuje vytvorenie legislatívneho rámca pre používanie vodíka.

Prioritou z pohľadu ministerstva je používanie vodíka v priemysle, energetike a doprave. Švec avizoval aj vznik Centra výskumu vodíkových technológií na pôde dvoch košických univerzít v spolupráci so Slovenskou akadémiou vied.

Rátame aj s vybudovaním troch čerpacích staníc na vodík na Slovensku. Budeme na túto infraštruktúru pre bezemisnú dopravu používať zdroje z Plánu obnovy a odolnosti, kde sú na to už vyčlenené aj prostriedky,“ povedal Švec, ktorý si cestovanie vodíkovým autobusom ulicami Trnavy aj vyskúšal.

Vstupné náklady

Aj keď vstupné náklady napríklad na nákup vodíkových autobusov sú vyššie, samotná prevádzka vodíkovej dopravy nemusí byť podľa Juraja Petroviča zo spoločnosti Messer Tatragas drahšia, ako pri dieselových autobusoch.

Spoločnosť ponúkne mestám všetky služby od elektrolýzy cez čerpacie stanice až po autobusy, pričom samosprávy by platili len za prejazdené kilometre. Novým technológiám sa nebráni ani autobusový dopravca Arriva Trnava, ktorý samosprávam poskytuje služby prímestskej a mestskej dopravy.

Arriva Trnava je pripravená v spolupráci s našimi objednávateľmi, predovšetkým mestom Trnava, ale aj Trnavským samosprávnym krajom, postupne prechádzať na bezemisnú verejnú dopravu využívajúcu tie najmodernejšie technológie v oblasti elektromobility, či už je to vodík, alebo výkonné batérie,“ zdôraznil generálny riaditeľ spoločnosti Peter Nemec.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.