Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektrické vedenie sieť
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: istockphoto (licencia pre energy online
5. decembra 2013 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Českým domácnostiam od januára zlacnie elektrina aj plyn

Najväčší pokles cien elektriny pre domácnosti očakáva český regulátor u firmy ČEZ, a síce o 12 %. Pražská energetika (PRE) by mala zlacnieť o 9,5 % a E.ON, ktorý pôsobí hlavne v Juhočeskom a Juhomoravskom kraji, by mal elektrinu domácnostiam znížiť  o 8,8 %.

Na znížení regulovanej ceny prenosu a distribúcie elektriny má podľa regulátora výrazný vplyv jednak zníženia trhovej ceny silovej elektriny, čo priaznivo ovplyvňuje ocenenia strát v prenosovej a distribučnej sústave a ďalej medziročný pokles ekonomických indexov.

Dominantný dodávateľ elektriny v ČR spoločnosť ČEZ už v septembri oznámil, že od januára zníži cenu silovej elektriny vo svojej najvyužívanejšej tarife Comfort o 15 %. Skupina E.ON ČR, ktorá pôsobí hlavne v Juhočeskom a Juhomoravskom kraji, znížila cenu elektriny pre nasledujúci rok o 10,5 % a Pražská energetika v priemere o 14,4 %.

Cena silovej elektriny, ktorá tvorí asi 45 % výslednej ceny, bude nižšia aj u alternatívnych dodávateľov. Bohemia Energy zníži v roku 2014 ceny silovej elektriny pre domácnosti až o 19 %, celková cena by tak mohla oproti vlaňajšku klesnúť zhruba o 12 %. „Je to najväčší pokles cien, k akému kedy došlo a trúfam si predpovedať, že ani v budúcnosti nebude prekonaný,“ uviedol konateľ Bohemia Energy Jiří Pisařík. Existujúci klienti energetickej skupiny RWE získajú podľa typu tarify automaticky zľavu až o 20 % a Centropol Energy zníži v roku 2014 cenu elektriny až o 18 %.

Zlacňovanie chystajú aj plynárenské firmy

Regulovaná zložka ceny plynu, ktorá tvorí asi pätinu celkovej ceny, sa pre české domácnosti priemerne zníži o 5,19 %. ERÚ pre rok 2014 ale predpokladá skôr stagnáciu alebo iba mierne zlacnenie.

Významný vplyv na stanovenie regulovaných cien plynu pre rok 2014 mala fúzia distribučných spoločností skupiny RWE. Hovorca RWE Martin Chalupský pripomenul, že firma už v tomto roku na jar znížila cenu zemného plynu pre domácnosti o 10 %. Napríklad zákazník, ktorý vykuruje rodinný dom, tak v tomto roku ušetrí celkovo v priemere viac než 4.000 českých korún v porovnaní s vlaňajšou vykurovacou sezónou. Na plyne ale nasledujúci rok neušetria všetci. Spoločnosť E.ON naopak ceny plynu zdvihne o 12,88 %.

Ceny tepla zostanú na stabilnej úrovni

Ceny tepla pre domácnosti budú podľa Teplárenského združenia v nasledujúcom roku stagnovať alebo sa mierne zvýšia. Do 3 % ceny porastú v teplárňach, ktoré využívajú hnedé uhlie. Stagnovať budú aj pri domácnostiach, ktoré sú napojené na zásobovanie teplom so zdrojom na zemný plyn, čierne uhlie alebo biomasu.

Energetický analytik J&T Michal Šnobr si myslí, že vývoj cien energií bude zaujímavý až v roku 2015. Zatiaľ čo pri účtoch za elektrinu môžu spotrebitelia počítať s ďalším, aj keď výrazne menším poklesom ceny, v segmente plynu je to vzhľadom k intervencii Českej národnej banky otázne a opätovné zdraženie nie je vylúčené, uzavrel Šnobr.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.