Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
25. júna 2012 Efektívnosť v energetike od Energia.skTASR

Český súd nariadil spoločnosti Czech Coal obnoviť dodávky uhlia pre EOP

Czech Coal zastavila dodávky 7. júna, údajne preto, že jej EOP dlhuje za predchádzajúce dodávky 500 miliónov korún (19,37 milióna eur).

Server iDNES.cz o rozhodnutí súdu informoval hovorca elektrární Petr Zadák. „Krajský súd v Ústí nad Labem vydal predbežné opatrenie, ktorým uložil spoločnosti Czech Coal povinnosť obnoviť bezodkladne dodávky uhlia pre Elektrárne Opatovice (EOP) v plnom rozsahu podľa platnej zmluvy,“ uviedol Zadák. Rozhodnutie súdu je podľa neho okamžite účinné. Súd však vydanie predbežného opatrenia nepotvrdil.

Elektrárne aj ich vlastník EPH po celý čas argumenty Czech Coal odmietali a krok dodávateľa uhlia považovali za provokáciu s cieľom presadzovať zvýšenie ceny budúcich dodávok uhlia.

Elektráreň Opatovice je významným výrobcom tepla a teplej vody pre regióny Hradec Králové, Pardubice a Chrudim. Miestne úrady preto v obave pred obmedzením dodávok tepla požiadali Energetický regulačný úrad o vyriešenie sporu.

Holding EPH, ktorý patrí spoločnostiam PPF, J&T a Danielovi Křetínskému, síce sám uhlie ťaží, ale až vo vzdialenom nemeckom dole MIBRAG. Vzhľadom k nedostatku energetického uhlia na českom trhu má tak málo možností, ako výpadok od Czech Coal nahradiť.

Czech Coal už v minulosti viedol obchodné spory aj s ďalšou firmou z EPH, s teplárňou v Komořany u Mostu. Na ňu podal konkurzný návrh, ktorý po čase sám stiahol. Podľa právnikov EPH išlo o šikanu.

Opatovická elektráreň ročne spotrebuje až dva milióny ton hnedého uhlia, čo je dvadsatina celého objemu ťažby v Česku.

Informovali o tom iDNES.cz a Reuters.

(1 EUR = 25,813 CZK)

Copyright © TASR 2012

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.