Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
solar ruka
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/Pink Sherbet Photography (licencia Creative Commons)
20. októbra 2010 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Český solárny biznis sa obáva novej dane

Solárni investori sa bránia navrhovanému 26 percentnému zdaneniu. Elektrárne si vraj nezarobia dostatok peňazí na splácanie bankových pôžičiek. Hotovosť budú musieť doplatiť, prípadne sa s bankou dohodnúť na odklade splátok s hrozbou sankčných úrokov.

Racionalizáciu podpornej schémy pre fotovoltaiku pokladá česká vláda za ospravedlniteľnú. Ziskovosť slnečných elektrární podľa prepočtov Ministerstva financií ČR vraj ohrozená nie je. „Domnievame sa, že štát ako suverén môže uvaliť nejaké dane a myslíme si, že by sme v prípade sporu uspeli,“ povedal zástupca ministra pre dane Ladislav Minčič.

Česká fotovoltaická priemyselná asociácia (ČFPA) považuje nové zdanenie za porušenie obchodných podmienok medzu bankami a investormi. Mnohým podnikateľom vraj hrozí krach. „Investori by museli okamžite splatiť celý úver vrátane úrokov a penále,“ vyhlásil prezident asociácie František Smolka. Neostalo by im tak nič iného ako podať hromadnú arbitráž na Českú republiku.

Zavedením nových opatrení by sa investorom rozplynula predstavu o rýchlej návratnosti investície a istom zisku. Pri zavádzaní podpory pre fotovoltaiku štát počítal s návratnosťou investícií 15 rokov. Tá však medzičasom klesla na polovicu, čo zvýšilo záujem investorov. Veľa z nich sa pustilo do stavby elektrárne s minimom financií a relatívne drahou pôžičkou od banky.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.